21 Eylül Kripto Para Fiyatları Neden Düşüyor?

21 Eylül ile başlayan yeni hafta kripto para fiyatları için bir düşüş rüzgarını da beraberinde getirdi. Son 24 saat içinde yaklaşık %3 düşüş gösteren Bitcoin ile birlikte altkoinler de kırmızı renge büründü. 

11 Bin Dolar Barajı ve İyiye Giden Dolar Bitcoin’e Yaramadı 

Son 1 hafta bir yükseliş trendi yakalamış gibi gözken Bitcoin için, 11 bin dolar kabusu geri döndü. Çoğu uzman tarafından önemli bir direnç bölgesi olarak gösterilen 11 bin dolar barajı, Bitcoin için hala aşılamaz durumda. 11 bin dolar seviyesinde ciddi bir satış baskısı gören Bitcoin fiyatı, son haftada kaydettiği yükselişi eritmeye başladı. Şu an 10.500 dolar bandından işlem gören Bitcoin, son 24 saatte %3’ten fazla düşüş yaşadı.

Bu çekilmenin ardındaki tek sebep 11 bin dolardaki güçlü direnç değil. Uzmanlara göre ABD dolar endeksi DXY’nin tekrar yükselmeye başlaması da Bitcoin için olumsuz bir hava yarattı. Bitcoin fiyatı son 1 haftanın en düşük değerini kaydetti. Ters korelasyon gösteren BTC/USC ikilisi, bu senaryoda Bitcoin’in düşüşü ile bir kez daha kendini gösterdi.

kripto-para-neden-dusuyor-21-eylul
7 günlük BTC fiyatı ve piyasa hakimiyetini gösteren grafik. Kaynak

BTC, Avrupa ve ABD’de Hisse Senedi Düşüşlerinden Etkileniyor

Bitcoin için tehlike oluşturan bir başka gelişme ise, Avrupa ve ABD hisse senetlerindeki düşüş. Almanya, Fransa ve İngiltere hisse endekslerinin yaklaşık %3, ABD hisse senedi vadelilerinin ise yaklaşık %2 düşmesi ile Bitcoin fiyatı da bir geri çekilme yaşadı. Pandemi ile birlikte daha uyumlu hareket etmeye başlayan Bitcoin ve hisse piyasaları bu teoriyi bir kez daha doğruladı.

Piyasa uzmanlarınca Avrupa’daki hisse senetlerindeki gerilemenin sebebi, giderek artan vaka sayıları ile yeni bir koronavirüs dalgası paniğine kapılan yatırımcıların zarar etmekten korkarak hisselerini satması olarak açıklanıyor.

Altcoinler de Düşüşten Nasiplerini Aldı

Bitcoin’in düşüşü ile neredeyse tüm altcoin grafikleri kırmızıya boyandı. Coingecko’da piyasa değerine göre sıralanan ilk 20 listesinde, yeşil rengi korumayı başaran yalnızca bir altcoin bulunuyor: Monero (XMR). İlk 5’te ise son 24 saatte yaşanan kayıplar ciddi oranlarda gözüküyor. Bu genel düşüş aynı zamanda geçtiğimiz haftayı rekordan rekora koşmakla geçiren DeFi tokenlarını da etkilemişe benziyor. Son 24 saat içinde; Yearn.finance %18.8, Uniswap %17.2 ve Compound %15.8 düşüş yaşadı.

Önemli altcoin fiyatları ve son 24 saatte yaşanan kayıplar:

  • Ethereum (ETH): 344$ – %7.7 kayıp
  • Ripple (XRP): 0,23$ – %4.3 kayıp
  • Bitcoin Cash (BCH): 214$ – %5.4 kayıp
  • Polkadot (DOT): 4,13$ – 1%4.5 kayıp
  • Binance Coin (BNB): 23,63$ – %11.6 kayıp
  • Chianlink (LINK): 8,76$ – %13.7 kayıp

Reply