26 Milyar Dolarlık Varlık Yöneticisi Ruffer, Bitcoin (BTC) Aldı

Dünyanın en büyük yatırım şirketlerinden birine bağlı olan Ruffer Investment Company, milyonlarca dolar değerinde Bitcoin (BTC) satın aldı. Yönetimi altında 600 milyon dolardan fazla varlık bulunduran şirket rezervinin %2.5’ini Bitcoin’e ayırıp 15 milyon dolarlık BTC aldı. Ruffer Investment Company, 26 milyar dolarlık (20 milyar £) Ruffer’a bağlı.

MicroStrategy, MassMutual gibi kurumsal firmaların ardından bir dev isim daha kripto para piyasasına giriş yaptı. Yatırım dünyasının dev ismi Ruffer, yaptığı Bitcoin yatırımını “savunma amaçlı bir hamle” olarak tanımladı.

Bitcoin’e bir kurumsal destek daha 

Ruffer Investment Company 15 Aralık günü hissedarlarına gönderdiği bir notta Bitcoin’e yatırım yapıldığını açıkladı. Şirket, yönetimi altındaki 620 milyon dolarlık portföyün %2.5’u ile (15 milyon dolar) bitcoin satın aldı. Şirket bunu yaparken sahip olduğu altın rezervinde küçültmeye gitti. Ruffer’ın bağlı olduğu ana şirketin yönetimi altında 20 milyar £ değerinde varlık bulunuyor. Hissedarlara gönderilen notta şu ifadeye yer verildi:

“Bu (yatırım) öncelikle savunma amaçlı bir hamle olarak, kasım ayında şirketin altın yatırımını azaltmasından sonra yapıldı.”

Devalüasyona karşı bir “savunma”

Bitcoin’in dünyanın önde gelen itibari para birimlerinin devalüasyonuna karşı “küçük ancak etkili” bir sigorta hamlesi olarak görüldüğünün belirtildiği raporda, bunun altın yatırımına kıyasla da avantajlara sahip olduğu ima ediliyor. JPMorgan analistleri de altının Bitcoin yüzünden çok acı çekeceğini vurgulamıştı. Altın yatırımcıları ise özellikle son aylarda BTC’ye geçiş yapmaya başladı.

Ruffer ilgili raporu lider kripto para biriminin finansal ve piyasa ile ilgili bazı risklere karşı da güvence olacağını belirterek noktalıyor.

Bitcoin yatırımı ne anlama geliyor?

Ekonomist Alex Krüger Bitcoin yatırımının ne anlama geldiğini yorumladı. Krüger, kurumsal yatırımcıların kısa vadede satmak için BTC almadıklarına dikkat çekti. Ünlü isme göre aslında bu alımlar uzun süredir beklenen kurumsal paranın geldiğine işaret ediyor.

Ruffer; MicroStrategy gibi diğer isimlere kıyasla daha küçük bir yatırım yapmış olsa da bunun BTC’yi uzun vadede olumlu etkileyeceği düşünülüyor.

Reply