7.4 Trilyon Dolarlık BlackRock CEO’sundan Bitcoin Açıklaması

Yönetimi altında 7.4 trilyon dolar değerinde varlık bulunduran BlackRock’ın CEO’su Larry Fink, CNBC’nin programına katıldı ve Bitcoin ile ilgili bir demeç verdi. En büyük kripto para olan Bitcoin’in son dönemlerde birçok kişinin “ilgisini çekmeye başladığını” söyleyen Fink, kripto para piyasası ile geleneksel piyasalar arasındaki bir farklılığa değindi.

Geçtiğimiz hafta 233 milyar dolarlık Guggenheim’ın ilgisini çeken Bitcoin bugün de 7.4 trilyon dolarıyla dünyanın en büyük varlık yöneticisi olan BlackRock’ın ilgisini çekti. CNBC’nin haberine göre Larry Fink, İngiltere Merkez Bankası Mark Carney ile yaptığı görüşme sırasında Bitcoin’in geleceğine dair bir fikir paylaştı.

Bitcoin dolara olan “ihtiyacı” kaldırabilir mi?

CNBC’nin haberine göre Fink, Carney ile yaptığı görüşme sırasında Bitcoin’in “global bir piyasa varlığına dönüşme ihtimalinin olduğunu” söyledi. JPMorgan analistleri kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e daha fazla talep göstermeye başladıklarından bahsetmişlerdi. BlackRock CEO’su Bitcoin’in günümüzdeki durumu için ise şu yorumu yaptı:

Fink buna ek olarak Bitcoin’in Amerikan doları üstündeki etkilerinden bahsetti. Bitcoin gibi kripto paraların dolara özellikle uluslararası ölçekte tehdit oluşturabileceği mesajını veren Fink, BTC ile ilgili şu soruyu gündeme getirdi:

“Dolara rezerv para birimi olarak ihtiyaç duyuluyor. (Bitcoin) bu ihtiyacı ortadan kaldırır mı?”

Diğer piyasalara kıyasla hala çok küçük

7.4 trilyonluk BlackRock CEO’su, Bitcoin’in global bir varlık haline gelebileceğinden bahsetse de onun şu an için hala çok küçük bir pazara sahip olduğunu vurguladı. CNBC’nin Power Lunch programında aktarılan bilgilere göre Fink, Bitcoin’in henüz rüştünü ispat etmediğini belirtti. Yatırım devinin kripto para ile ilgili ifadeleri şöyle oldu:

“Bitcoin pek çok kişinin ilgisini çekmeye başladı. Fakat Bitcoin hala rüştünü ispat etmedi ve diğer piyasalara kıyasla çok küçük bir pazara sahip. Göreceğiz… Her gün devasa hareketlilikler görülüyor. Sığ bir piyasa var. Bitcoin küresel bir pazara haline gelebilir mi? Mümkün.”

Reply