ABD 1 Milyar Dolarlık Bitcoin’e El Koydu

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) fiyatı son 24 saat içerisinde %9 artış elde ederek yeni bir rekor kırdı. Bundan kısa süre önce yıllık rekorunu 14.200 dolar olarak tazeleyen BTC artık 15.200 dolar seviyesinin üstünde geziniyor. Ancak ortaya yeni atılan bir iddiaya göre ABD hükümeti 1 milyar dolar değerinde BTC’ye el koyabilir ve ralliyi burada sonlandırabilir.

Bitcoin ekim ayından beri neredeyse aralıksız bir şekilde direnç noktalarını tırmanmakta. 10.000 dolar desteğini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyayken bir anda kendini 15.000 doların üzerinde bulan BTC fiyatı, birçok yatırımcıya göre inanılmaz bir performans sergiledi. Dolar karşısında Ocak 2018’den beri görülmüş en yüksek seviyeye çıkan Bitcoin, TL karşısında da 128 bin lira düzeyine dayandı ve rekor tazeledi.

ABD, Bitcoin boğa koşusunu durdurabilir mi? 

Bitcoin’in boğa koşusuna kalkıştığı su sıralarda Bloomberg News tarafından büyük bir son dakika haberi geçildi. Terminal üzerinden aktarılan habere göre ABD 1 milyar dolar değerinde Bitcoin’e el koymanın yollarını aramakta. Söz konusu devasa BTC fonunun kime ait olduğu belirtilmese de bunun kısa süre önce gündeme gelen fonlar olduğu tahmin edilmekte.

Bloomberg’in iddiasına yanıt veren kullanıcılar Silk Road ile ilişkili BTC fonları olduğunu vurguladı. 4 Kasım tarihinde herkesin konuştuğu 1 milyar dolara yakın BTC işleminin gizemi tam olarak çözülemese de bunun Silk Road ile ilişkisi olduğuna dair güçlü kanıtlar var.

Operasyonun çoktan tamamlandığı öne sürüldü

Walter Bloomberg ABD’nin henüz bu Bitcoin’lere el koymanın bir yolunu bulmaya çalıştığını öne sürse de bu operasyonun çoktan sonlandırıldığı da iddialar arasında. CoinDesk ekibi, yazımızda yer alan iddiaları destekleyen bir haber paylaşarak Adalet Bakanlığı’nın bu 1 milyar dolarlık Bitcoin’e çoktan el koymuş olabileceğini aktardı.

Ardından The Block ekibi de bu iddiaların üstünde durdu ve geçtiğimiz günlerde yapılan 69 bin 369 BTC’lik işlemin bu operasyonla bağlantılı olabileceğini belirtti. Bu işlemi yapan adres 2015’ten beri aktif değildi. Adalet Bakanlığı’nın bu Bitcoin’lere el koyması, ABD’nin şu ana kadarki en büyük kripto para operasyonuna imza attığını gösterir.

Bitcoin fiyatını etkiler mi?

ABD Adalet Bakanlığı geçen gün bir basın duyurusu yayınlayıp neredeyse 30 milyon dolar değerinde kripto paraya el koyduğunu açıkladı. Şimdiyse hükümetin Silk Road ile bağlantılı olduğu düşünülen bu 1 milyar dolarlık coine el koyduğu veya koymayı planladığı iddiası var. Bunun BTC/USD paritesini etkileyip etkilemeyeceği merak konusu.

Bir sosyal medya kullanıcısı, bu iddiaya verdiği yanıtta bu paranın zaten yasa dışı bir platform olan Silk Road ile bağlantılı olduğunu vurguladı. Bu kripto para takipçisine göre Bitcoin kullanıcılarının bu iddia yüzünden “endişelenmelerine gerek yok”.

Reply