Av. Sinan Keskin’den Yerli Kripto Para Yatırımcılarına Uyarılar

Av. Sinan Keskin yerli yatırımcıları sosyal medyadaki bazı kripto para analistlerine karşı uyardı.

Türkiye’de kripto para piyasasını günlük olarak takip eden kişilerin sayısı arttıkça artıyor. Bu yatırımcıların bir kısmı kendi portföylerini hazırlayıp kendi yatırım stratejilerini uygulamaya koyuyor, bazıları ise çeşitli kripto para analistlerinden yardım alıyorlar.

Yerli yatırımcılar başta Twitter ve Telegram olmak üzere birçok online platformdan kripto paralarla ilgili bilgi alabiliyorlar. Bu platformlarda piyasanın gidişatına, Bitcoin gibi kripto paraların günlük/haftalık görünümlerine dair çeşitli bilgiler paylaşılıyor. Sosyal medyadaki bu analizleri baz alıp piyasaya yüklü miktarda parayla giriş yapan birçok yatırımcı var.

Bu analistlerin ve yorumcuların büyük bir kısmı bu işi insanlara yatırım tavsiyesi vermek için yapmıyor. Sosyal medyadan tanıdığımız ve ‘fenomen’, ‘trader’, ‘influencer’ vs. olarak adlandırdığımız birçok isim kendi hazırladığı grafiği yayınlıyor, kendi takip ettiği bir olaya dikkat çekiyor ve genel olarak sadece kendi kişisel görüşlerini paylaşıyor. Fakat bunu yapmayan isimler de var. Bu analistlerden bazıları; kripto paralarla ilgili bilgi almaya çalışan yeni yatırımcılardan bir şekilde ‘faydalanabiliyorlar’.

Avukattan Uyarı

Öncü Keskin Hukuk Bürosu kurucusu Sinan Keskin, Koin Bülteni için özel olarak kaleme aldığı yazısında yatırımcıları bu gibi ‘analistlere’ karşı uyardı. Günümüzde kripto para yatırımı yapmanın birçok farklı riski de beraberinde getirdiğini söyleyen Keskin bu riskleri şöyle sıralıyor:

“Kripto paralar dolandırıcılıktan kara para aklamaya kadar birçok ekonomik bazlı suça alan açmaktadırlar. Bu durum haliyle kripto paraya yatırım daveti taşıyan ve sosyal medyada yer alan her analizin veya görüşün güvenilirliğini sorgulatmaktadır… Özellikle sahte sosyal medya hesapları üzerinden, ünlü kimselerin ve iş insanlarının kripto paradan kazanç elde ettiği izlenimini veren, bunun için sahte röportajları kullanmak suretiyle yatırımcıları aldatan ve tuzağa düşürmeye çalışanlara dikkat edilmelidir.

Bununla birlikte her kripto paraya yatırım yapılmamasını da ifade etmekte fayda vardır. Bilhassa global düzeyde kabul görmemiş, işlem gücü ve teknolojisi zayıf kripto paraların saadet zinciri şeklinde dolandırıcılık yöntemine konu olduğu vakalar azımsanmayacak sayıdadır.

Yine, yatırımcıların para ödeyerek aldığı kripto paraları borsada arbitraj faaliyetleri için kullanacağını ve böylelikle kar elde edileceğini vadeden yatırım danışmanlarının, eski yatırımcılara ödenen faizin yeni yatırımcılardan finanse edildiği tipik bir saadet zinciri düzenleyerek yatırımcıları dolandırdığı örnekler de mevcuttur. Dolayısıyla olağan dışı kar vaatlerini içeren, hızlı ve kolay kazanç elde etmeye yönelik tüm yatırım davetleri ve tavsiyelerine temkinli yaklaşılması gerekmektedir.”

Ne Yapmak Gerek?

Sinan Keskin’in uyarılarından da görülebileceği üzere şu anda kripto para yatırımcılarını bekleyen birçok farklı risk var. Fakat bu yatırımcıların kripto paralardan uzak durmaları gerektiği anlamına gelmiyor. Çünkü Keskin’e göre yatırımcıların kendilerini bu risklerden korumak için atabilecekleri bazı adımlar da var:

“Kripto paraya yatırım yapmak isteyenler için sosyal medya mecralarında doğru ve güvenilir işinin ehli olan analistler olduğu kadar, bu konunun ehli olmayan ve dahası yatırımcıları dolandırmaya niyetli kimselerin de bulunduğu bilinen bir gerçektir. Bu bakımdan kripto paraya yatırım yapmak isteyenlerin öncelikle doğru kaynakları bulmaları ve olabildiğince farklı kaynaklardan yararlanması önemlidir

Yatırım yapılması düşünülen kripto paranın White Paper’ını, altyapısını, fiyat performansını ve işlem hacmini gösteren verilerin incelenmesi ve gerektiğinde uzmanından görüş alınması daha güvenlidir. Zira kripto para platformunda sadece birkaç gün içinde bile kaide değer oranda fiyat dalgalanmaları olabilmektedir. Bu nedenle sosyal medyada yer alan uzmanlığı kanıtlanmamış tavsiyelere itibar edilmemesi ve piyasadaki siyasi-ekonomik gelişmelerin bizatihi takip edilmesi elzemdir.”

Reply