Bir Bitcoin 100 Bin Lira Oldu: Tüm Zamanların Rekoru!

Bitcoin fiyatı bugün gelen PayPal haberinin ardından Türk Lirası karşısında tüm zamanların rekorunu kırıp 100 bin lira seviyesine kadar çıktı.

Dünyanın en büyük finans şirketlerinden PayPal bugün bir basın duyurusu yayınlayıp Bitcoin ve kripto para işlemlerini destekleyeceğini açıkladı. Şirketin açıklamasına göre PayPal kullanıcıları birkaç hafta içerisinde PayPal cüzdanlarıyla kripto para alıp satabilecek, 2021 itibarıyla da PayPal kullanan işletmelerde kripto para ile ödeme yapabilecekler.

Bitcoin fiyatını uçuşa geçirdi

Kripto para piyasaları bu PayPal haberi ile birlikte hızla yükselişe geçti. Dün gece 12 bin dolar barajını aşan Bitcoin bugünkü PayPal haberi ile birlikte 12 bin 700 dolara kadar yükseldi. Bitcoin dolar karşısındaki rekorunu Aralık 2017’de neredeyse 20 bin dolara çıkarak kırdı. Dolayısıyla 12 bin 700 doların dolar bazında rekor olduğu söylenemez.

Fakat Bitcoin, aradan geçen bu üç yıl içerisinde artan döviz kurunun da etkisiyle Türk Lirası karşısında bir rekor kırmayı başardı. Bitcoin bugün yerli borsalarda 100 bin lira seviyesine kadar çıktı. Böylece Aralık 2017’de kırılmış olan 78 bin liralık rekora fark atılmış oldu. Bir kıyaslama olması amacıyla bir doların Aralık 2017’de 4 liranın altında olduğu, günümüzde ise 7.83 liraya denk geldiği söylenebilir.

Dolar cinsinde yılın rekoru geldi

Bitcoin dolar bazında tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmamışsa da bu yılın en yüksek düzeyine ulaştı. Birçok borsada 12 bin 700 doları; Bybit gibi borsalarda ise 12 bin 900 doları gören Bitcoin fiyatı bu sayede dolar cinsinde de 2020’nin rekorunu kırmış oldu.

Bitcoin fiyatı dolar cinsinde en son geçen yılın temmuz ayında bu kadar yüksekti.

Reply