Bitcoin 2008’de mi Bulundu, 1950’lerde mi? İşte Garip Rastlantı

2008 senesinde ortaya çıkan Bitcoin, Satoshi Nakamoto’dan logo tasarımına kadar her daim gizem barındırmayı başaran bir kripto para. Yakın bir zamanda, Bitcoin’in gizemine gizem katacak yeni bir durum daha gün yüzüne çıktı. Bir kullanıcı, “Bitcoin” kelimesini tam 70 yıl öncesine ilişkin bir haberde gördüğünü deklare etti. Bu eski gazetede yer edinen haberde yazanları görünce siz de şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz. İşte o haber.

AncientLineage isminde kullanıcı, eski gazeteleri çoğunlukla inceleyen bir kripto para meraklısı. Bitcoin merakını eski gazetelerde arama yaparak gidermek isterken karşısına asla beklemediği bir şey çıktı. 20 Ocak 1950 senesinde basılmış olan bir gazeteye rastlayan kullanıcı, haberde “bit-coin” kelimesi geçtiğini gördü.

“Bu yeni bit-coin baştan çıkarıcı olabilir”

ABD’nin Texas eyaletine ilişkin olduğu görülen bu gazetede görmüş olduğu şey karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen AncientLineage, haberde geçen bit-coin kelimesinin Satoshi ile herhangi bir ilgisi bulunmadığını bilincinde bulunduğunu sadece gene de ilgi çekici bir durumla karşı karşıya kaldığını beyan etti. Kullanıcı, haberde geçen bazı garip cümleleri de şu şekilde alıntıladı:

“Bir bit-coin yaratmak yeterince mantıklı olsa da, bunun tüketiciye bir şeyler yapacağını düşünmeden de edemeyiz.”

“Yeni madeni paranın belirli bir rahatlığı olacak sadece baştan çıkarıcı olabilir.”

“…ve böylece birinin tam anlamıyla var olmayan bir parayı kullandığını ve bu şekilde bir paradan bahsettiğini anladım.”

bitcoin
“bit-coin” kelimesinin geçmiş olduğu haberin görüntüsü.

Acayip rastlantıya gelen tepkiler

Bir kullanıcı “Birisi, 1 doların sekizde birine sabitlenmiş bit-coin adında olan bir sabitkoin yaratmalı.” derken bir başka kullanıcı da “Satoshi’nin vakit yolcusu olduğuna dair bir kuram vardı, neydi o?” diye sordu. Paylaşılan haber kullanıcılar tarafınca genel olarak oldukça garip karşılandı.

Reply