Bitcoin Borsalarındaki Bu 7 Günlük Veri Fiyatta Artışa İşaret Ediyor

Bitcoin (BTC) fiyatı son dönemde görmüş olduğu artış ile beraber 19 bin doları aşmayı başardı. Tüm zamanların en yüksek seviyesine oldukça yaklaşmış olan BTC, bu 7 günlük veriye gore yükseliş görmeye devam edebilir. Chainalysis’in paylaşmış olduğu bu verileri gelin inceleyelim.

Son yedi gün içinde borsalara akan Bitcoin miktarı Chainalysis verilerine gore artış gösterdi. Firmanın ekonomistleri içinde bulunan Philip Gradwell, Twitter’da bazı veri akışları paylaştı ve Bitcoin için yükseliş sinyalleri bulunduğunu gösterdi.

Borsalara giren BTC miktarı ne durumda?

Philip Gradwell, son 7 gün içinde kripto para borsalarına gerçekleşen Bitcoin akışının fiyattaki yükselişe karşın uzun vadeli ortalamaların azca oranda üstünde gerçekleştiğini söyleyerek analizine başladı. Gradwell’e gore bu durum, satın alınabilecek Bitcoin arzının kısıtlı bulunduğunun bir göstergesi.

bitcoin-artışChainalysis’ten alınan grafikte, kripto para borsalarına akan Bitcoin’in son 7 gün içindeki averajı gösteriliyor. Sağda görülen 7 günlük bar çubuğunda BTC’nin 7 günlük akış averajı 83.339 BTC olarak gösteriliyor. Uzman, peşinden şunları söylemiş oldu:

“Borsalarda tutulan Bitcoin, son 7 gün içinde artış gösterdi. Alt sınırda bulunan bakiyeler 11.9 bin BTC arttı. Bu, borsalara meydana getirilen günlük BTC girişinin %14’ü bile değil sadece borsalardan meydana getirilen net çıkışlarda görülen trend eğilimi tersine dönmüş oldu.”

bitcoin-artışGrafikte, borsalarda tutulan Bitcoin’in 7 günlük averajı paylaşılıyor. Açıklamaya gore, borsalarda tutulan BTC’lerin artış göstermesi piyasa katılımcılarının almaktansa satmayı daha oldukça istediğinin ve varlıklarını borsada tutmak istediklerinin bir göstergesi.

Trade intensity üstünde duruldu

Trade intensity (trade/işlem yoğunluğu), borsa girişlerini ve siparişleri karşılaştırır. Trade yoğunluğunun çoğalması borsadaki yatırımcıların satıştan ziyade alım işlemi halletmeye eğilimli olduklarını gösterir. Philip Gradwell, Bitcoin için bu göstergeyi şöyleki yorumladı:

“Trade intensity, borsalara akan Bitcoin’in görmüş olduğu işlem sayısının uzun vadeli ortalamaların oldukça üstünde bulunduğunu gösteriyor. Borsalarda BTC’ye gösterilen talep, gene borsalardaki BTC arzından daha yüksek görünüyor. Bu Bitcoin fiyatını destekleyebilir.

bitcoin-artışBenzer bir yorum Alex Saunders’ten gelmişti

Analist Alex Saunders, 21 Kasım tarihinde Bitcoin talebinin karşılanması için fiyatın katlanarak artması icap ettiğini söylemişti. Analist, yorumunu altın ve Bitcoin karşılaştırması üstünde kurmuştu. Boğa piyasalarında altın talebinde görülen artışla beraber üretimin iki katına çıktığını, sadece Bitcoin’de bu şekilde bir durumun söz mevzusu olmadığını belirtmiş ve BTC fiyatında artışın lüzumlu bulunduğunu vurgulamıştı.

Reply