Bitcoin (BTC) Fiyatı Moderna Aşısından Etkilenmedi

Covid-19 aşısı geliştirmeye çalışan Moderna adlı firma, bugün bir duyuru yayınladı ve aşı çalışmalarında yüzde 94.5 gibi bir başarı oranı elde edildiğini açıkladı. İlk aşı haberinde şok etkisi yaşayan kripto para piyasası ikinci aşı haberinden henüz etkilenmedi. Bitcoin (BTC) fiyatı Moderna tarafından yapılan duyuruya rağmen 16 bin 200 dolar üstünde durmayı sürdürüyor. Yatırımcıların piyasanın gidişatına dair merakı da devam etmekte.

ABD’deki Moderna adlı firma bugünkü açıklamalarında neredeyse yüzde 95 oranında başarı sağlayan bir Covid-19 aşısı geliştirdiğini duyurdu. Pfizer ve BioNTecH ile birlikte Covid-19’a karşı bir aşı üretmeye çalışan firma bu çalışmalar kapsamında 30 bin gönüllüyle birlikte çalıştı.

Aşı hakkında bilinenler neler?

Moderna birkaç ay önce Covid-19’a karşı bir aşı bulup bundan on milyonlarca doz üretmek için bir milyar dolardan fazla fonlama aldı. Firma birkaç aylık çalışma sonucunda bugün bir duyuru yayınlayıp yüzde 95 başarı sağlayan Covid-19 aşısını ürettiğini açıkladı. Peki bu aşı hakkında neler biliyoruz?

  • Pfizer ve BioNTecH tarafından geliştirilen aşı hemen hemen yüzde 90 oranında başarı sağlıyordu. Rusya’da geliştirilen Sputnik V aşısının yüzde 92 oranında başarı sağladığı düşünülüyor. Moderna’nın aşısı ise yüzde 94.5 gibi bir başarı sağlıyor.
  • Firma şu ana dek çalıştığı 30 bin gönüllünün yarısına dörder hafta aralıklarla iki doz aşı yaptı; diğer yarısına ise aynı zaman dilimi içerisinde plasebo verdi.
  • Moderna tarafından üretilen aşı eksi 20 derecede altı ay; sıradan bir buzdolabında ise 30 gün boyunca saklanabiliyor. Pfizer tarafından geliştirilen aşı sıradan bir buzdolabında sadece beş gün saklanabiliyor. Dolayısıyla Moderna’nın aşısının daha kolay dağıtılabileceği düşünülüyor.
  • Hem Moderna hem Pfizer mRNA adlı bir molekül üstünde çalışma yaptı. Bu molekül hücre içerisinde protein üretimini sağlıyor.
  • Moderna’nın aşısının eklem ve kas ağrısı, halsizlik gibi yan etkileri bulunuyor. Fakat BBC, Moderna’nın aşısının güvenlik açısından ciddi bir risk teşkil etmediğini açıkladı.
  • Moderna önümüzdeki hafta ABD’deki regülatörlerle iletişime geçip ülke sınırları içerisinde 20 milyon doz aşı üretmeyi hedefliyor. Uzun vadeli hedef ise önümüzdeki yıl içerisinde toplamda 1 milyar doz üretmek.

Bitcoin (BTC) fiyatı şimdilik stabil duruyor

Bitcoin fiyatı Moderna tarafından yapılan açıklamaların ardından yoluna stabil bir şekilde devam etmeyi sürdürüyor. Dün akşam saatlerinde 15 bin 800 dolara kadar gerileyen Bitcoin fiyatı, aradan geçen bu süreç içerisinde 16 bin 300 doların üstüne kadar çıktı.

BTC fiyatının ilk aşı haberine çok daha ekstrem bir tepki verdiği biliniyor. Pfizer’in Covid-19 aşısı geliştirdiğini açıklamasının ardından Bitcoin fiyatı önce hisse piyasasıyla birlikte yükselişe geçmiş, ardından adeta yön değiştirip altın ile birlikte değer kaybetmeye başlamıştı. Bu sırada S&P 500 vadelileri an itibarıyla yüzde 1’den fazla değerlenmiş durumda. ONS Altın ise bin 875 dolardan işlem görüyor.

Ünlü ekonomist Alex Krüger, geçen hafta bir tweet paylaşarak Covid-19 aşısının piyasalar üstündeki etkisini yorumladı. Bitcoin’in aşı haberinden olumsuz yönde etkilenen varlıklar arasında yer aldığını söyleyen Krüger, onu kıymetli madenlerle, Zoom gibi Koronavirüs sürecinde değerlenmiş şirket hisseleriyle aynı sınıfa koydu. Krüger ayrıca Covid-19 aşısının başarıyla uygulanmaya konmasının hisse piyasasını yukarıya çekebileceğini söyledi.

Reply