Bitcoin Bu Hafta Sonu 12.000 Doların Üstüne Çıkabilecek Mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin ve kripto para piyasasının geneli haftanın ilk gününde ciddi bir yükseliş yakaladı. Buna rağmen haftanın ilerleyen günlerinde birkaç DeFi projesi dışında bütün kripto para piyasası derin bir sessizliğe büründü. Bugün ise Ethereum’un harekete geçirdiği piyasa, Bitcoin’i de uykusundan kaldırdı.

Aslında Bitcoin son 3 haftadır benzer bir görüntü çiziyor. Haftanın ilk gününde hareketlenen BTC/USD işlem çifti Cuma gününe doğru düşüş yaşasa da hafta sonu tekrar sert bir yükselişle gündeme geliyor. Bitcoin fiyatı birkaç gün önce 12.000 doları test etse de tekrar 11.500 dolara kadar düşmüştü. Basın saatine göre 11.800 doların üstüne çıkan BTC, bu hafta sonu yine aynı hareketini tekrarlayıp 12.000 doları test edebilir veya bu direnci kırabilir.

Bitcoin Fiyatı İçin Dikkat Edilecek Unsurlar

Bitcoin’in hafta sonu sergileyeceği hareketi önceden tahmin etmenin birkaç yolu olabilir. Bunlardan ilk ise Altın ve Bitcoin arasındaki korelasyon olarak biliniyor. ONS Altın özellikle Rusya’dan gelen aşı haberi ile düşse de aşı hakkındaki endişeler Altın fiyatlarını yeniden toparladı. Bu durum BTC grafiğine de yansıdı ve BTC hafta sonu Altın fiyatının yükselişini kendi grafiğine yansıtabilir.

Bir diğer önemli ipucu ise altcoin’lerin hareketliliği olarak görülüyor. Son 3 gün içerisinde birçok altcoin ciddi yükselişler kaydetti ve bu durum yavaş yavaş BTC’ye yaramaya başlayabilir. Piyasa genellikle yükseliş döngüleri halinde ilerliyor ve altcoin’lerin yükselişi biterken sıra BTC’ye gelecektir.

Yine de kripto para piyasasında ve Bitcoin grafiğinde hiçbir şeye kesin gözüyle bakmamak gerekiyor. Bununla beraber BTC eğer kısa süre içerisinde 12.000 doların üstünde kapanış yaparsa bu durum ani bir FOMO ile sonuçlanabilir.

Reply