Bitcoin Bu Verilere Göre 40 Bin Dolara Çıkabilir

Tarihi bir rekor kırarak 24 bin dolar seviyesine ulaşan Bitcoin için yeni fiyat tahminleri gelmeye devam ediyor. Bitcoin analisti Cole Garner, Twitter’da paylaştığı bir analizde BTC’nin kritik bir değişim sürecinde olduğunu ve buna bağlı olarak fiyatın kademeli olarak 40 bin dolara kadar çıkabileceğini öne sürdü. Analist, zaman içerisinde Bitcoin’de daha fazla olumlu gelişmelerin görüleceğine inandığını söyledi.

Bitcoin analizleriyle tanınan Cole Garner, 24 bin dolar seviyesini gören Bitcoin için kritik bir dönüm noktası görüldüğünü söyledi. Analist, BTC benimsenme grafiğinde gelinen kritik eşiği göstererek “Sıradaki gelişmelere hazır mısınız?” diye sordu ve analizine başladı.

bitcoin-dolar
Kripto para benimsenme eğrisi. %2.5 olarak gösterilen pembe alan geliştiricileri gösterirken kurumsal benimsenmeyle birlikte “erken benimseyiciler” aşamasına yaklaşıldığını görülüyor.

Garner, öncelikle yüksek talebin Bitcoin fiyatını yönlendirdiğini açıkladı. Bunu söylerken de piyasada bazı şeylerin değişmiş olabileceğini, aktif yatırımcı ve traderların kendilerini bu değişime hazırlamaları gerektiğini ifade etti. Ardından kurumsal yatırımcılara değinen analist, “Eğer bu yatırımcılar Bitcoin’i gerçekten istiyorlarsa, ATH seviyesinin üzerindeki FOMO ve yatırımcı kitlesiyle rekabet etmeyi başarmak zorundalar” dedi.

bitcoin-dolar
Borsalardaki bakiye oranı. (90 günlük MA)

Halving etkisi bu yüzden görülmedi

Bitcoin, ortaya çıkışından bu yana gördüğü yarılanmaların ardından yüksek fiyat hareketliliği gördü. Fakat bu yıl, beklenen büyük fiyat hareketliliği halving sonrasında gerçekleşmedi. Cole Garner ise bu durumun nedenini açıkladı. Garner, yarılanma etkisinin neden görülmediğini anlatırken öncelikle kurumsal yatırımcılar için yeterli arz bulunmayışına değindi:

“[Kurumsal yatırımcılar] Hepsi dip seviyeden alım yapacak ve almayı bırakmayacaklar. Onlar için yeterli arz yok, bunu da biliyorlar.”

Ek olarak, bu süre zarfında beklenenden daha düşük seviyede balina görüldüğünü söyleyen analist, balinaların likidite krizinin ortasında en büyük boğa rallisine hazırlandığını belirtti. Analiste göre tüm bu veriler, Bitcoin’in neden halving etkisini görmediğinin birer göstergesi.

Bitcoin 35-40 bin dolara çıkabilir

Analist, yukarıda yapmış olduğu açıklamalara atıfta bulunarak “İşte bu nedenlerle Bitcoin’in 35-40 bin dolara kadar yükseleceğini düşünüyorum.” dedi. Garner’a göre tüm bu etkenler, Bitcoin’in hızlıca değil ancak kademeli olarak yukarı çıkaracak bir etkiye sahip.

Bu senaryonun 2017’de gerçekleşen ATH’lerde de görüldüğünü belirten Garner, yine de yanılıyor olabileceğini söyledi ve yatırımcıları uyardı. Analist, Time Weighted Average Price (zaman ağırlıklı ortalama fiyat – TWAP), kısa vadeli MVRV, balinaların borsalardaki oranı gibi bazı metriklerin takip edilmesini önerdi. Son olarak da “Uzun bir bekleyişin ardından nihayet özel bir şeyin başlangıcındayız.” dedi.

Reply