“Bitcoin Bu Yılın, Son 5 Yılın, Hatta Son 10 Yılın En İyi Yatırımıdır!”

Binlerce takipçisi bulunan kripto para yorumcusu PlanB, Bitcoin yatırımı ile ilgili oldukça beğeni toplayan bir paylaşımda bulundu. Analist, Bitcoin’in son yıllarda en iyi performans gösteren yatırım aracı olduğunu söyledi ve bunu desteklemek adına birkaç grafik paylaşımı yaptı.

Bitcoin yorum ve analizleriyle sık sık gündeme gelen PlanB, 1 Kasım’da Twitter üzerinde Bitcoin yatırımı ile ilgili bir yorumda bulundu. Paylaşımı 3600’ün üzerinde beğeni aldı ve bolca yorum geldi. Ünlü yorumcu, paylaşımında şunları söyledi:

“#Bitcoin; bu yıl, son 5 yıl ve hatta son 10 yıl içerisinde en iyi performans gösteren varlıktır. Risk-adjusted Bitcoin bile her yıl diğer tüm varlıklardan daha iyi performans gösteriyor. Peki sizin yatırım portföyünüzde Bitcoin bulunmamasının sebebi ne?”

PlanB, yorumunun ardından Bitcoin ve altının karşılaştırıldığı, Sharpe oranının bulunduğu birkaç grafik paylaştı.

bitcoin-yatırımı

Ünlü isimler de yorum yaptı

PlanB’nin tweetinin altına ünlü isimlerden de yorumlar geldi. En dikkat çeken yorum ise Willy Woo’nun paylaştığı analiz oldu. Ünlü kripto para analisti Woo, Bitcoin ve altın arasında bir karşılaştırma yaptı. Analist, ilk piyasa fiyatından Bitcoin’e 1 dolar yatırım yapmanın aynı şekilde 1 dolara altın almaktan çok daha büyük getiri sunduğunu gösterdi. Woo, yaptığı karşılaştırmada 1 dolarlık BTC’nin bugün 18.073.700.00 dolar ettiğini, altının ise 1.81 dolara denk düştüğünü söyledi.

bitcoin-yatırımı

Raoul Pal de yorum yapanlar arasındaydı. Real Vision CEO’su Pal, PlanB’nin paylaştığı Sharpe oranı grafiğine atıfta bulunarak “İnanılmaz” dedi.

bitcoin-yatırımı

Bitcoin yorumcularından BitcoinTina da “Bitcoin’i anladıktan sonra bir insan nasıl daha büyük pozisyonlara sahip olmaz ki? %1-2 gibi bir oran hakarettir.” dedi.

Portföyün tamamının Bitcoin’e ayrılması doğru mu?

PlanB, “Tüm portföyümü Bitcoin’e ayırmalı mıyım?” diye soran bir kullanıcıya yanıt verdi. Analist, bunun sorumsuzca olduğunu, ancak önceki yıllarda %5-10 arasında Bitcoin payına sahip olanların şu anda %90-99 civarında bir paya sahip olduğunu söyledi. Buna gerekçe olarak da Bitcoin’in yıllar içerisinde çok fazla artış yaşamasını gösterdi.

Reply