Bitcoin Dolar ve TL Karşısında Rekor Tazeledi

Bitcoin (BTC) fiyatı 2020 bitmeden önce yükselmeye ve yeni rekorlar kırmaya devam ediyor. Bu yıl 20,000 doları aşıp Aralık 2017’deki fiyat rekorunu egale eden Bitcoin, 25 Aralık itibarıyla 24,600 dolara kadar yükseldi. 

Yeni yıla girilmesine yalnızca birkaç gün kalmışken Bitcoin 2020’deki son ataklarını yapmaya başladı. Piyasa değeri 460 milyar dolara kadar dayanan coin pek çok borsada 24,500 doların üstüne kadar yükseldi. Bitexen gibi yerli borsalarda BTC fiyatının 185 bin liraya kadar dayandığı gözlemlendi. Bitcoin böylece dolar ve lira karşısında rekor tazelemiş oldu.

Yüklü miktarlarda bitcoin alındı, rekor geldi

CryptoQuant CEO’su Ki Young-Ju, 24 Aralık tarihli paylaşımında Coinbase’ten yüklü miktarlarda bitcoin çıkmaya başladığını açıkladı. Gün içerisinde borsadan 24 binden fazla bitcoin çıktı. Bunları OTC (tezgah üstü) platformlara gönderildiğini söyleyen araştırmacı, kurumsal yatırımcının bitcoin almaya devam ettiğini öne sürdü. Kurumsal yatırımcılara hizmet veren Grayscale’in bir günde 12 binden fazla bitcoin alması gözlerden kaçmadı.

Likidite krizine karşı uyardılar

Bitcoin ve kripto para uzmanları BTC’ye gösterilen bu yoğun talebin adeta bir likidite krizine yol açtığını açıkladılar. Üretilen ve borsalarda tutulan bitcoin miktarının talebi karşılayamama ihtimaline değinen analistler bunun btc fiyatında sert bir yükselişe yol açabileceğini belirttiler.

Bu açıklamaların üstünden birkaç saat geçti ve bitcoin tüm zamanların fiyat rekorunu kırmayı başardı.

Vadeli işlem piyasasında etkileri ne oldu?

Bitcoin boğalarının yeniden güç kazanması ile birlikte açığa bitcoin satışı yapanlar zarar ettiler. Bybt verilerine göre son 24 saat içerisinde 285 milyon dolarlık pozisyon tasfiye edildi. Bunun %97’sinden fazlası kısa pozisyonlardan oluştu. Toplamda 44 binden fazla trader tasfiye oldu.

Reply