Bitcoin Düşüyor, S&P 500 9 Yıl Sonra Bir İlke Hazırlanıyor

Gün boyu 10.800 doların üstünde duran Bitcoin fiyatı an itibarıyla düşüyor. 11.000 doları test eden Bitcoin bu testte başarısız olmuşken S&P 500 Endeksi de 9 yıl sonra bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. Hisse endeksi, BuzzFeed News tarafından ortaya çıkarılan bankacılık skandalının ardından 2011 yılından beri görülmüş en kötü eylül ayı performansını sergiliyor.

Bitcoin piyasadaki ivmenin kaybedilmesinin ardından 24 saat içerisinde %3 oranında değer kaybetti. Bitcoin 10.600 dolara düşmüşken kripto para piyasasının toplam değeri 352 milyar dolardan 338 milyar dolara geriledi.

Hisse Piyasaları ile Birlikte Düşüyor

Bitcoin değer kaybederken S&P 500 Endeksi de ona eşlik ediyor. Günü %2’lik bir düşüşle açan S&P 500 Endeksi Eylül 2011’den beri görülmüş en kötü eylül ayı grafiğini çiziyor. Üç haftadır ekside kapanış yapan endeksin bu hafta nasıl seyredeceği merak ediliyor.

Piper Sandler teknik analisti Craig Johnson, endeksin yıl sonunda 3.600’e kadar çıkabileceğini düşünse de kısa vadede düşüş beklediğini açıkladı. CNBC’nin haberine göre usta ismi endeksin 3.100 seviyesindeki 200 günlük hareketli ortalama düzeyine çekilebileceğini düşünüyor.

Federated Hermes Başkan Yardımcısı Steve Chiavarone da kısa vadede büyük bir toparlanma beklemiyor. Endekste şu sıralar yeni alım fırsatları doğabileceğini söyleyen Chiavarone’un gelecek yıla ilişkin yorumu şu şekilde:

“Önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde Amerikan başkanı seçilmiş olacak, belki de Koronavirüs aşısı bulunmuş olacak, ekonomi iyileşmeye başlayacak ve çoğu şirket bir önceki yıla kıyasla daha iyi durumda olacak.”

Bankacılık Skandalı Etkilemiş Olabilir mi?

S&P 500 vadelileri endeksin bugüne kötü bir başlangıç yapabileceğini gösteriyordu. Bugün yaşanan düşüş, dün ortaya çıkan bankacılık skandalı ile pekişti. 100’den fazla araştırmacı gazeteci bir araya gelerek dev bankaların FinCEN’e bildirdikleri “şüpheli işlem” raporlarını ifşa etti.

Bu belgelerle HSBC, JP Morgan, Standard Chartered, Deutsche Bank gibi dev bankaların bazı yasa dışı işlemlere aracılık ettiği, belli başlı transferlere de usulsüz olmasına rağmen göz yumduğu açığa çıktı. Bu skandalın etkileri kendisini hisse piyasaları içerisinde de hissettirdi. Bugün itibarıyla:

  • Deutsche Bank %7.57
  • HSBC %5.04,
  • Standard Chartered %5.01,
  • JP Morgan %3.35 oranında değer kaybetti.

Reply