Bitcoin Fiyatı Sıkışıp Kaldı: Pazartesi Dalga Gelir mi?

Bu hafta 19.000 dolardan 16.500 dolara düşen Bitcoin (BTC) fiyatı perşembe gününden beri 16.500-17.500 dolar aralığında sıkışıp kalmış durumda. Yatırımcılar Bitcoin fiyatının hangi yönde hareket edeceğini merakla beklerken BTC piyasasındaki durgunluk ve belirsizlik, en parlak analistleri dahi çetin bir zorlukla karşı karşıya getiriyor. Fakat bu belirsizlik pazartesi günü yeni bir haftanın başlamasıyla beraber yerini dalgalı bir pazara bırakabilir.

Bitcoin fiyatı birkaç gün öncesine kadar 20.000 doları kontrol ediyordu. Hafta içinde gelen yüzde 15’lik düşüş onun 17.000 doların altına kadar inmesiyle sonuçlandı. BTC fiyatındaki bu sert düşüş tam da Kara Cuma öncesinde, 26 Kasım tarihinde kutlanan Şükran Günü’nde geldi.

Perşembe günü çakılmaya süregelen BTC/USD grafiği, cuma ve cumartesi (şimdilik) günlerini 16.500-17.500 dolar aralığında geçirdi. Piyasadaki bu sıkışıklık hali, analistleri de rahatsız etmeye başladı. Fakat eğer bu hafta Şükran Günü kutlanmıyor olsaydı ortaya daha değişik bir tablo çıkabilirdi.

bitcoin-fiyati-rookie-dump-pump

Bitcoin hafta içlerinde daha bir hareketli, daha bir kıvrak

Kripto para yatırımcıları sektördeki borsalarla 7/24 aralıksız işlem yapabiliyorlar. Fakat bu kripto para piyasasının 7/24, tam kapasitede işlediği anlamına gelmiyor. Kripto para araştırma şirketi CoinMetrics’in kurucularından Nic Carter, bu hafta paylaşmış olduğu bir tabloyla bunu açık bir halde gözler önüne serdi.

Nic Carter BTC fiyatının hangi gün, hangi saat aralıklarında daha hareketli bulunduğunu görebilmek için başka bir araştırma şirketi olan Skew’un verilerini kullandı.

bitcoin-btc-fiyat-skew-verileri-carter-
Bitcoin piyasası hangi gün, hangi saatlerde daha hareketli? Kaynak

360 günü kapsayan bu verilerde BTC fiyatının gün içinde yüzde kaçlık değişiklik sergilediği incelendi. Ortaya çıkan netice gösterdi ki kripto para piyasasındaki parti 7/24 aralıksız devam etmiyor. Piyasa bundan değişik olarak adeta işyar saatleriyle işliyor.

Nic Carter bu verileri inceleyerek Bitcoin fiyatındaki en kayda kıymet hareketliliklerin pazartesiden cumaya kadar; 09:00-17:00 aralıkları içinde kaydedildiğini aktardı. Carter ek olarak bunun ABD ve Avrupa piyasalarının açık olduğu saatlerle örtüştüğünü altını çizdi.

Araya hem resmi dinlence hem hafta sonu girdi

Bitcoin fiyatının hafta sonlarında sert inişler çıkışlar sergileyebildiği biliniyor. Fakat yukarıdaki veriler onun büyük seviyede hafta içleri hareket etmeyi sevdiğini gösteriyor. Hal böyleyken Bitcoin fiyatının en azından bugün, şu demek oluyor ki cumartesi günü kısmen yatay bir grafik çizdiği anlaşılabilir.

Cuma günkü -göreceli- durgun performans ise Şükran Günü ile açıklanabilir. ABD/Avrupa piyasalarına paralel bir halde hareket eden BTC, perşembe günü yaşamış olduğu düşüş sonrası hemen hemen hareket edebileceği bir alan bulabilmiş değil. Devlet kurumları ve bankalar perşembe günü resmi dinlence sebebiyle kapalıydı. Nic Carter’ın aktardığı bilgilere gore ise birçok aile ofisi cuma günü dinlence yapmış oldu.

Dolayısıyla hafta sonlarında aslına bakarsan hafta içlerindeki kadar etken olmayan Bitcoin, cuma günü extra bir durgunluk yaşadı. Bu kim bilir perşembe günü 566 milyar dolar olan toplam tecim hacminin cuma günü iyi mi 515 milyar dolara düştünü açıklar.

coingecko-kripto-para-piyasasi-hacim
CoinGecko verileri, kripto para piyasasındaki toplam tecim hacminin iyi mi düştüğünü gösteriyor.

Gözler pazartesiye döndü: Dalga geliyor mu?

Perşembe günkü düşüşün tesirini cuma ve cumartesi günleri üstünden atamayan Bitcoin; yatırımcıları, analistleri ve genel olarak kripto para takipçilerini meraklandırmayı sürdürüyor. Dan Tapiero, piyasadaki bu durgunluğun yada ihtimaller içinde bir hareketliliğin “HODL meydana getiren yatırımcıları ilgilendirmediğini” söylese de gözler pazartesi gününe dönmüş durumda.

dan-tapiero-bitcoin-fiyat-hareketlilik
Dan Tapiero, Nic Carter’ın öne sürdüğü verilerin “HODL’cıları ilgilendirmediğini” söylemiş oldu, Kaynak

Resmi tatilin geride kalması ve yeni bir haftaya başlanması, kripto para piyasasına yeni bir dalga getirebilir. Bu dalganın pozitif mu negatif mu olacağı bilinmese de yatırımcılar kendilerini pazartesi için şimdiden yapmaya başladılar. Bu sırada Nic Carter da bu birkaç günün geçmesini bekleyen yatırımcılar için şu mesajı bıraktı:

“Ailenizle tatilinizi yapın, kafanızı kulak verin diyorum. Pazartesi günü bankalar açılınca piyasaya dönüş yaparsınız.”

Reply