Bitcoin Fiyatı S&P500 ile Yükselişe Geçebilir

Bitcoin (BTC) fiyatı, kendi istatistiklerine göre yılın en yüksek değeri olan 12,486 doları görmesinin ardından, %6’dan fazla bir düşüş yaşadı. Bu düşüşün ardından hem yatırımcılar hem piyasaya ilgi duyanların kafalarında “Bitcoin ayı piyasasına mı giriyor?” soruları dönmeye başladı.

Yükseliş rallisinde geriye düşerek 11,600 dolar bandından işlem görmeye başlamasının ardından Bitcoin, piyasa analistlerini ve yatırımcıları düşüşün devam edip etmeyeceği konusunda düşünmeye itti. Bu %6 oranından fazla düşüş alım-satım yapanlar arasındaki günlük kâr satışından kaynaklanıyor. BTC fiyatı bu şekilde bir yükseliş performansı sergileyince kısa vadede kâr elde etmek isteyen günlük yatırımcılar ellerindeki Bitcoin’leri sattılar ve böyle bir yükseliş rallisi içinde dahi BTC fiyatının düşmesine sebep oldular.

Piyasa analisti Kevin Svenson, BTC grafiğinin sergilediği bu geri çekilmeyi yanıltıcı bulduğunu açıkladı. Svenson, Bitcoin fiyatı 12 bin dolar bandının altına düşse de BTC’nin kendini toparlayacağını düşünüyor ve bunun temelini ise Amerikan borsası olarak gösteriyor. Bitcoin’in anlık görünümünü yorumlayan Svenson şunları söylüyor:

“Durum boğaların lehine gözüküyor. Sakin olun! Eğer S&P 500 endeksi rekor kırarsa, kripto para piyasası tekrardan ateşlenecek”

Büyük Resmi Görmek

Bitcoin, yılın ikinci çeyreğinde S&P 500 endeksinin beklenmedik yükselişiyle orantılı olarak arttı. ABD’de S&P 500 endeksi teknoloji hisselerindeki büyük artış nedeniyle salı günü hızlı bir ivme ile yükseldi.  Fakat büyük resme bakmak gerekirse, S&P 500’deki bu yüksek kapanış da Federal Rezerve’in rekor yükselişiyle yakından bağlantılı.

ABD’deki hisse piyasalarının bu çalkantılı rallisinin arkasında Merkez Bankası destekliğiyle hükümetin trilyonlarca dolar enjeksiyonu olduğu söyleniyor. Aynı zamanda ABD hükümeti, pandeminin ekonomi üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla sınırsız likidite sözü verirken, Fed de faizleri sıfıra yakın tutma planını hayata geçirdi. Ve ardından Fed endeksi verilerine göre 10 yıllık hazine rezervi rekor seviyede düşük oranları gördü. ABD ekonomisinde çizilen bu olumsuz tablo yatırımcıları daha güvenilir buldukları kaynaklara itti. Yatırımcıların bu güvenilir kaynak ihtiyacını altın ve Bitcoin üzerinde dindirmeleri, bu iki varlığın da kolerasyon içinde bir grafik çizmesine yol açtı.

“Bitcoin’in Yükseliş Rallisi Devam Edecek”

Kevin Svenson, S&P 500 endeksiyle benzer bir hareket sergileyeceğini düşündüğü Bitcoin’in boğa piyasında kalacağını öngörüyor. Svenson, hem Bitcoin hem S&P 500 endeksinin artışı sürdürmesi için gerekli ortamın hala hazır olduğunu söyledi.

Aynı zamanda, hazine getirileri ve doların son 2 yılın en düşük seviyesini görmesi nakit yatırımcıların alternatif güvenilir liman aramaları için daha da müsait bir ortam yaratıyor. Tüm bu gelişmelerin ışığında altın geçen hafta başında ons bazında 2 bin dolar bandını geçerek rekor kırdı ve Bitcoin de 12 bin dolara yükseldi. Svenson, Fed’in sıfıra yakın faiz politikasının sürdüğünü ve ihtiyaç duyulması halinde yeni teşvik paketleri hazırlayabileceğini söyledi.

Reply