Bitcoin Fiyatında Ani Düşüş! Neden Düştü, Uzmanlar Ne Diyor?

Bu sabah 12.000 doların üstüne çıkan Bitcoin kısa süre önce aniden değer kaybetmeye başladı. Kısa sürede 11.600 dolara kadar düşen BTC şu anda 11.700 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin fiyatı dün 11.680 dolar seviyesinin üstünde haftalık kapanış yaptı ve böylece son 2.5 yılın en iyi kapanışını yapmış oldu. Bitcoin fiyatı bunun ardından sabah saatlerinde yeniden yukarı yönlü hareket etti ve 2 Ağustos’un ardından yeniden 12.000 dolar barajını aştı.

Bitcoin’in güncel görünümü

Fakat Bitcoin 12.000 dolar seviyesini muhafaza etmeyi başaramadı ve kısa süre önce ani bir düşüş yaşadı. Peki uzman yorumları ne yönde?

Fiyat Neden Aniden Düştü?

Bitcoin’in 12.000 dolar seviyesinde ne kadar kalacağı büyük bir merak konusuydu. Birçok analist bu bölgelerin riskli olduğunu söylüyor ve yatırımcıları piyasada yaşanabilecek ani dalgalanmalara karşı uyarıyordu. Bu riski göze alan vadeli işlem yatırımcıları, Btcoin’deki ani düşüş nedeniyle tasfiye oldular. Datamish verilerine göre BitMEX’te son 24 saat içerisinde neredeyse 33 milyon dolarlık uzun pozisyon tasfiye edildi.

Bitcoin’in buna benzer bir düşüş yaşayabileceği zaten konuşuluyordu fakat bunun ne zaman, ne şekilde gerçekleşeceği belli değildi. Türk analistlerden Kripto Dayı, bundan 4 saat önce bir tweet paylaşıp 11.680 dolar seviyesinde bir boşluk olduğunu vurguladı ve Bitcoin’in “bu boşluğu doldurabileceğini” söyledi. Bitcoin tam da Kripto Dayı’nın tahmin ettiği şekilde hareket etti desek, yanılmış olmayız.

Sosyal medyada Crypto Michael olarak tanıdığımız Michael van de Poppe da Bitcoin fiyatındaki bu ani düşüşle ilgili bir açıklama yaptı. Michael Bitcoin’in kısa süre önce kırdığı direnişin altına inmesini gayet doğal buluyor. Onun tahminlerine göre Bitcoin bu noktadan sonra yeteri kadar ivme kazanır ve 12.000 dolar barajını yine aşarsa, bu sefer gözünü 13.000 dolara da dikmeye başlayacak.

Reply