Bitcoin Halving Gününde Rekor Kırdı

Bitcoin madencileri dün yapılan halving sırasında yeni bir rekor kırmayı başardılar.

Dün 630 bininci blokta yapılan halving ile birlikte Bitcoin’deki blok ödülü 6.25 BTC’ye düşürüldü. 4 yılda bir görülen bu gün Dünya genelindeki birçok kripto para yatırımcısı için oldukça özel bir gündü. BlockchainIST’ten tanıdığımız Alp Işık da Aytunç Yıldız ile birlikte bu güne özel bir etkinlik düzenleyerek yerli kripto para camiasının önde gelen isimlerini bir araya getirdiler. Böylece hem yerli hem global kripto para camiasında bu gün adeta yılbaşı gibi kutlanmış oldu.

Bitcoin madencileri bu özel güne yaraşır bir rekor kırdılar. Bu rekor tahmin edebileceğiniz üzere hash oranı rekoruydu. Ödüller 6.25’e düşürülmeden önce olabildiğince yoğun bir şekilde çalışmaya başlayan madenciler tüm zamanların rekorunu kırmayı başardılar.

Hash oranındaki günlük değişim, aşağıda yıllar içindeki değişim görülebilir, Kaynak

Yine tahmin edilebileceği üzere halving olup bittikten sonra bu oran düşmeye başladı. Fakat şu an için asıl merak edilen şey; hash oranındaki bu düşüşün tam olarak ne kadar devam edeceği. Madencilerin ‘tamam mı devam mı’ sorusuna kesin bir yanıt verebilmeleri için önce Bitcoin fiyatının biraz stabilleşmesi gerekiyor ama henüz bu da pek mümkün görünmüyor. Çünkü BTC özellikle son 2 gün içerisinde oldukça volatildi.

Bitcoin’in son günlerdeki volatilitesi, Kaynak

Reply