Bitcoin İçin 17 Bin Dolara Kadar Düşüş Getiren 6 Sebep

Bitcoin fiyatı üstün dereceli seviyesine oldukca yaklaşmışken niçin geriledi, düşüş getiren 6 sebep ne? Hem BTC hem kripto paralar için bomba tesiri yaratan Coinbase CEO’su açıklamasından, bazı on-chain göstergelere; işte, düşüşü tetiklemiş olabileceği kabul edilen faktörler… 

Bitcoin fiyatı son 24 saat içinde %7’den fazla düşüş gösterdi. BTC için tüm zamanların en yüksek kıymeti olan 20 bin dolara geri sayım yaşanırken, ortalama 2 bin dolarlık düşüş ile fiyat 17 bin dolar sularına kadar geriledi. Bitcoin şu an 17 bin 500 dolardan işlem görürken, yaşanmış olan çakılmanın temelini hazırlayan faktörler nedir? Alex Dovbnya, Bitcoin’in 17 bin dolara kadar gerilemesinin altı sebebini irdeledi.

Mnuchin’den bomba kripto para açıklamaları

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Gömü Bakanı Steven Mnuchin’in kripto para cüzdanları düzenlemeleri ile alakalı düşüncüleri mevzusunda endişelerini dile getirdi. Armstrong’un bu açıklamalarının kripto para sektöründeki düşüşü büyük oranda tetiklediği düşünülüyor.

Coinbase CEO’su ihtimaller içinde bir düzenleme ile kripto para sektöründe etkilerinin oldukça negatif olacağını söylemiş oldu. Mnuchin, bizzat ABD Başkanı Donald Trump tarafınca Bitcoin’in peşini bırakmaması söylendiğinden beri bu mevzuda oldukça ısrar eden açıklamalarda bulunuyor.

Rekora yakın keskin bir ret

Bitcoin 25 Kasım’da bir kez daha tüm zamanların en yüksek seviyesine erişmek için çabalarken, bu çabası sonuçsuz kaldı. Önder coin, 2020’nin en yüksek seviyesi olan 19 bin 490’a çıktıktan yalnızca 5 dakika sonrasında 19 bin 100 dolara kadar düşüşü beraberinden getiren bir düzeltme yaşadı.

BTC-fiyat-grafik
Bitcoin fiyatının son 24 saatteki değişimini gösteren grafik. Kaynak

Kaynayan vadeli işlemler piyasası

Kripto paralar için vadeli işlemler sunan en büyük borsalardaki fon oranlarının, son zamanlarda tırmanışta olduğu gözlemleniyor. Bunun sonucunda Bybit verilerine nazaran, overleveraged uzun pozisyonlar kapatıldı ve Bitcoin için açık pozisyonlar %13.69 oranında düştü.

FOMO’ya yenik düşen yatırımcılar

Kripto para veri çözümleme platformu Santiment’e nazaran, Bitcoin’in toplumsal hacmi son zamanlarda tırmanışta ve bu da perakende yatırımcıların sonunda FOMO’ya yenik düştüğüne işaret ediyor. 2020 rallisinin sükunet içinde ilerlediği öne sürülürken, düşüşten bigün ilkin Bitcoin aramaları senenin en yüksek noktasına ulaştı.

bitcoin-dusus-sebep
Bitcoin fiyatı ve Google Trends verilerini karşılaştıran grafik. Kaynak

Balinaların borsalara kripto para taşıması

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, Bitcoin balinalarının fiyat düşüşe geçmeden birkaç saat ilkin kripto para borsalarına BTC yatırmaya başladığını belirtti. Fakat Ju, uzun solukta on-chain göstergelerinin Bitcoin için yükselişe geçtiğini öne sürüyor.

bitcoin-dusus-sebep
Bitcoin fiyatı ve borsalara yaşanmış olan giriş oranını gösteren grafik. Kaynak

Azalan ağ etkinliği

CNBC’den Fast Trader’ın geçtiğimiz günlerde belirttiği suretiyle, Bitcoin adreslerinde oldukca süratli bir gelişme gözlemlendi. Buna karşılık Santiment’in paylaşmış olduğu verilere nazaran, günlük etken adreslerin sayısında bir azalma yaşandı. Bu durum çoğu zaman bir düşüş işareti olarak gösteriliyor.

bitcoin-dusus-sebep
BTC fiyatı ve etken adres sayısını gösteren grafik. Kaynak

Reply