Bitcoin İle Sanat Eserleri Satmak Almak

Frank ve Nikki McKeever 2012’de Florida’da küçük sanat işletmelerini kurduğunda, kriptopara birimlerinin işlerinin ayrılmaz bir parçası olacağını asla hayal etmediler. Bitcoin ödemeleri ile sanat eserleri satmak almak artık mümkün. Lynx Sanat Koleksiyonu, Eylül 2017’de kripto para birimi fiyatlarının ve promosyonunun arttığı bir dönemde kripto temalı sanat eserleri ile litecoin, monero, eter ve bitcoin ödeme seçeneklerini sunmaya başladı. Kriptoparaların piyasa fiyatları düştüğünde bile sanat galerisinin satışları artmaya devam etti.

Bitcoin Ödemeleri Bitik Değil, Sadece Niche (Niş) Oldu

Frank Bear Frank McKeever:

Ayı Piyasası, 2018’in büyük çoğunluğunda satışlarımızı gerçekten etkilemedi.

* Ayı Piyasası yani Bear Market; fiyatlarda uzun süreli düşüş yaşanan, fiyatların piyasaya daha da düşeceğine dair yaygın bir karamsarlığın söz konusu olduğu piyasa için kullanılan bir terimdir. Bunun gibi piyasalarda satışlar güçlü olduğu için fiyatlar oldukça hızla değer kaybeder. Bu kaybın tersi olan piyasa ise Boğa Piyasası olarak adlandırılır.

Sadece CoinDesk‘e bildirilen Lynx Sanat Koleksiyonu, 2018 Aralık ayına kadar çeşitli baskılar ve sanat eserleri için 500’den fazla kripto ödemesi aldı ve yıllık satışlarının yaklaşık yüzde 75’ini oluşturdu.

McKeevers galerisi, satıcı tarafından bitcoin ödemelerinin kabul edilmesinin toplumda aktif olarak yer alan niş işletmeler için nasıl uygun olabileceğinin sadece bir örneğidir. Bitcoin ödeme işlemcisi BitPay’e göre, 2018’de işleme koyduğu kripto para birimi ödemelerinin ortalama değeri 678.77 dolar; bu, 2017’de 338.53 dolar olan ortalama perakende ödeme değerinin neredeyse iki katı.

Kısacası, veriler, kripto kullanıcılarının daha az alışveriş yaptıklarını ancak yaptıklarında daha fazla para harcadıklarını göstermektedir.

Amazon müşterileri ile bitcoin harcama yapan müşterileri eşleştiren eşler arası pazarın başkanı BitPay ve Bag CEO’su Andrew Lee, 2018’de kolaylaştırılan toplam hacminden bahsetmeyi reddetti. İç veriler, Bag-draw’ın 2017 ortasından bu yana fiyat dalgalanmalarına bakmaksızın önceki kayıtları aştığını gösterdi.

Lee’ye göre, insanların dolar ile ödeme yerine bitcoin harcamalarını teşvik etmek için bir teşvik olmalıdır. Bu teşvik bir indirim biçiminde olabilir.

Bu aynı zamanda Lynx Sanat Koleksiyonunda bitcoin için baskı satan sanatçılardan biri olan Trevor Jones’un durumu. CoinDesk’e, resimlerinin artırılmış gerçeklik özelliklerini bir araya getirme şeklini beğenen kripto temalı portrelerden hoşlanan bir izleyici bulmaya yardım ederek kariyerini değiştirdiğini söyledi.

Profesyonel bir sanatçı olarak çalıştıktan on yıl sonra, Jones artık Twitter üzerinden hayranlarına 13.000 $ değerinde ürünleri kripto para birimi ile satıyor.

Jones:

daha önce hiç tanımadığım birine çok pahalı sanatlar satabilmek harika.

Reply