Bitcoin Kurucusu Satoshi Nakamoto Bitcoin’i Londra’da mı Geliştirdi?

Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto için eldeki mevcut bilgilerle yola çıkıldığında kendisinin nereli bulunduğunu kati bir halde söylemek oldukça zor. Sadece bir web sitesinde paylaşılan bir argümana gore meydana getirilen çevrim içi taramalar sonrası Nakamoto’nun Bitcoin’in geliştirilme aşamasında Londra’da yaşamış olduğu iddia edildi. 

Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto, gerek dijital dünyaya katkılarıyla gerekse gizemiyle en bilindik bilgisayar bilimciler içinde gösteriliyor. Nakamoto, 2008 senesinde duyurduğu Bitcoin teknolojisi ile kriptografi teriminin yaygınlaşmasında mühim rol oynamış ve web aleminin kendi para birimine haiz olmasını sağlamıştı.

Satoshi Nakamoto adlı gizemli şahıs yada kişiler ile ilgili mevcud bilgiler ise maalesef oldukça kısıtlı. Nakamoto, Bitcoin’i geliştirme ve yaygınlaştırma aşamasında internette oldukça etken emek harcamalar sürdürdü. Sadece 2011’in ortalarına gelindiğinde ise hiçbir izahat yapmadan projenin tüm adımlarından çekildi.

Aslına bakarsan kendisiyle ilgili detayların oldukça kısıtlı olması, onu yeterince gizemli kılıyordu fakat (her ne kadar açık kaynaklı geliştirilse de) mucidi olduğu projeden aniden elini eteğini çekmiş olması işleri daha da ilginçleştirdi. Nakamoto, projede etken olarak rol almış olduğu zamanlarda iletişimde olduğu kişilerle bile kendisiyle ilgili hususi hiçbir data paylaşmamış, vaktini yalnızca proje ile ilgili sohbetlere ayırarak gizli saklı kalmayı tercih etmişti.

Bu gizem birazcık olsun aydınlanıyor mu?

Nakamoto’nun gizemli durumunda çığır açıcı herhangi bir gelişme ise aradan seneler geçmesine karşın değişmedi. Bu yüzden Bitcoin kurucusu ile ilgili ortaya çıkan her yeni gelişme coşku yaratmaya devam ediyor. The Chain Bulletin adlı web sitesinden Doncho Karaivanov‘un özel haberiyse bu gelişmelerden bir tanesi.

Karaivanov, hazırladığı içerikte Nakamoto’nun çevrim içi olduğu dönemlerde kullandığı platformları ve gönderilmiş olduğu e-postaları ışığında garip bir argüman paylaştı. 23 Kasım tarihinde paylaşılan bu argümanda Nakamoto’nun tüm çevrim içi aktivitelerinin mühürlendiği süre damgalarından yola çıkılarak kendisinin Bitcoin’in geliştirilme sürecinde Londra’da yaşıyor olabileceği ileri sürüldü.

Sadece Karaivanov, ve ekibi buna yalnızca çevrim içi paylaşımları inceleyerek ulaşmadı. Nakamoto’nun yazı dilindeki detaylar ve ilk Bitcoin bloku olan ‘genesis’teki‘ gizli saklı bildiri şeklinde etmenler de bu argümanı desteklemek için kullanıldı. 

Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto, argümana gore Tokyo’dan oldukca uzakta yaşadı

Karaivanov ve araştırmacı ekip veri toplamak için Satoshi Nakamoto’nun çevrim içi faaliyetlerinin bulunmuş olduğu çeşitli platformlardan yararlandı. Bu verilerin başlangıç zamanı olarak Nakamoto’nun Bitcoin’i ilk duyurduğu tarih olan 31 Ekim 2008 ve bitiş zamanı olarak ise son e-postasını gönderilmiş olduğu tarih olan 31 Aralık 2010 kabul edildi.

Nakamoto’nun çevrim içi olduğu sayılı platform vardı. Araştırma için de Nakamoto’nun Bitcointalk adlı münakaşa ve SourceForge adlı kodlama platformlarındaki paylaşımlarda bulunan süre damgalarından destek alındı. Karaivanov, Nakamoto’nun e-postalarındaki süre damgalarını net olarak belirleyemedikleri için ise verilere dahil etmediklerini belirtti.

Araştırma için çekilen veriler ile ilgili özet geçmek gerekirse:

  • Veriler 31 Ekim 200831 Aralık 2010 tarihleri arasından seçildi.
  • Sayısal olarak tam 206 gün içindeki 742 tane paylaşımdaki süre damgaları tek tek incelendi.
  • Bunun için Nakamoto’nun Bitcointalk’taki 539 tane paylaşımı tarandı.
  • Hem de SourceForge’daki 169 tane girdisindeki süre damgalarından da yararlanıldı.
  • Nakamoto’nun kendi oluşturduğu e-posta listesindeki 34 e-postadaki süre damgalarının ilişkin olduğu saat formatı ise ekip tarafınca doğrulanamadığı için bu e-postalar veriler içine dahil edilmedi.

Araştırma, Nakamoto’nun Bitcointalk ve SourceForge platformlarındaki paylaşımların Eş Güdümlü Evrensel Vakit olarak malum UTC süre formatı ile oluşturulan süre damgaları ile gönderildiğini ortaya çıkardı. Karaivanov’un dikkat çekmiş olduğu öteki bir şey ise Nakamoto’nun iki platform üstünde en oldukca etken olduğu saatlerin birbirleri ile uyuşmasıydı.

Karaivanov ve ekibince, Satoshi Nakamoto’nun çevrim içi platformlarda etken olduğu saatler baz alınarak Nakamoto’nun yuvarlak içine alınan saat dilimlerini kullanan bölgelerin birinden paylaşım yapmış olduğu iddia edildi.

Meydana getirilen incelemeler sonucunda Nakamoto’nun UTC süre formatı destekli süre damgalarına haiz paylaşımları dünyanın çeşitli bölgelerine gore incelenerek kabaca birkaç grafik oluşturuldu. Oluşturulan grafikler ışığında ise Nakamoto’nun gönderileri Tokyo’dan ve Sidney’den göndermediğine kanaat getirildi. Nakamoto’nun son olarak aktivitesinin ortalamasını belirten uzun çizgiler dikkatlice incelendiğinde paylaşımların daha oldukca akşam yada gece vakitlerinde yapıldığı görülüyordu.

Her ne kadar ‘Satoshi Nakamoto’ bir Japon vatandaşı adı şeklinde dursa da Karaivanov, Tokyo’nun gizemli geliştiricinin yuvası olmadığının söylenebileceğini iddia etti. Sadece Karaivanov da yalnız bu bilgilerden yola çıkılarak Nakamoto’nun bu üç bölgenin hangisinde olabileceğinin net bir halde söylenemeyeceğini biliyordu. Fakat bu grafiklerin yanı sıra aslına bakarsak mühim birkaç ipucu daha vardı.

“Şansölye, bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde”

Tarihler 3 Ocak 2009‘u gösterdiğinde The Times adlı bir gazeteden aşağıdaki şeklinde bir başlıkla bir haber çıktı:

Chancellor on brink of second bailout for banks

Türkçesi, “Şansölye, bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde” olan başlığın bu denli gizemli bir bilgiye ne şeklinde bir yararı olabilirdi? Aslına bakarsak bu başlık, Karaivanov ve ekibinin yapmış olduğu araştırmayı destekleyecek olması açısından önemliydi. Bundan dolayı Satoshi, bu başlığı bunu hangi amaçla yapmış olduğu bilinmemekle beraber bir Bitcoin teknolojisi ile beraber anılabilecek bir bildiri olarak seçmişti.

The Times gazetesindeki ilgili haber.

The Times adlı Londra merkezli bir gazeteden bu haber, dünyayı etkileyen 2008 ekonomik krizi ile bağlantılı olabileceği kabul edilen bir soruna İngiltere içinde getirilebilecek ihtimaller içinde çözümü anlatıyordu.

Satoshi Nakamoto, 31 Ekim 2008 tarihinde duyurduğu Bitcoin’in blockchaininde derhal bir işlem gerçekleştirmedi. Nakamoto, ‘genesis bloku’ olarak da malum ilk bloku haberin basılmış olduğu süre olan 3 Ocak 2009 tarihinde üretti. Bu ilk blok sonrası ise Nakamoto, 50 BTC’lik bir madencilik ödülü kazanmıştı.

İşin garip yanı ise Nakamoto, ilk bloku üretirken blokun içine The Times haberi başlığını ekledi. Bu durum ise bilinçlice seçilmiş bir gizli saklı bildiri teorisini ortaya koydu şundan dolayı bir çok kimse Nakamoto’nun bu mesajı bir ironi olarak eklediğini düşündü. Evet, bankalar batıyordu ve devletten yardım bekliyordu. Bitcoin ise bu tür sorunları ortadan kaldırmak için var olacaktı.

Satoshi Nakamoto tarafınca ilk Bitcoin bloku olan genesis’teki işleme gizlenmiş The Times haberi başlığı. Kaynak

Sadece durum yalnız bundan ibaret değildi. Bundan dolayı Nakamoto’nun bu biçim bir mesajdan haberinin olabilmesi için ilk olarak habere erişebilmesi gerekiyordu. 2009 senesinde mevcut olan web ile bu mümkündü sadece haberin internette paylaşılan halinde başlık, “Chancellor Alistair on brink of second bailout for banks” olarak, şu demek oluyor ki Şansölye’nin adı detayı verilerek geçti. Bu da Nakamoto’nun haberi bizzat gazeteden görmüş yada duymuş olabileceğine kanıt olarak gösterilebilirdi.

Peki, bu işin Londra ile alakası neydi? The Times gazetesi uzun süre süresince Londra içinde basım ve gösterim meydana getiren bir müessese olma özelliği taşıdı. O şekilde ki gazete, ABD’deki belli başlı gelişmiş eyaletlere bile 2006 senesinde açılmıştı. Sadece Karaivanov, araştırmasına yönelik emekleri esnasında Birleşik Krallık’taki orijinalliğin ABD’de kullanılmadığına ulaştı. O şekilde ki Birleşik Krallık’ta yer edinen bir haber, ülke haricinde bir bölge için basılırken yer almayabiliyordu. Bunun haricinde ülke dışı için değişik edisyonlar hazırlanırken Birleşik Krallık’taki orijinal mizanpajdan da taviz verilebiliyordu.

Tüm bu detaylar ışığında Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin üstünde etken bir halde çalışırken Londra’da yaşamış olduğu argümanını ortaya atmak işten bile değildi. Ek olarak Londra’nın da yer almış olduğu Avrupa bölgesi de saat dilimleri grafikleri arasındaki 3’te 1 olasılığına uyuyordu.

Hemen hemen Satoshi Nakamoto’nun Londra’da yaşamış olduğu argümanını saçma bulanlar için Karaivanov, birkaç ipucuna daha dikkat edilmesi icap ettiğini belirtti. Bunlardan ilki Nakamoto’nun yazı dilindeki İngilizcenin bir İngiliz İngilizcesi olması detayıydı. Nakamoto’nun kelimelerindeki “-ise, -ize” ve “-our, -or” seçimlerinden “-ise” ve “-our” şeklinde İngiliz İngilizcesine özgü bilgileri kullanmış olması, onun Londra’da ya da en azından İngiltere’de yaşamış olmasına dair mühim bir ipucuydu.

Bunun haricinde Nakamoto’nun mesajlarında gene İngilizlere özgü bir kelime olan ve ülke genelinde sıkça kullanılan “bloody” sözcüğünü çokça ifade etmiş olması da gene argümanı destekleyen bir detaydı. Karaivanov ve ekibinin yapmış olduğu detaylı emek verme sonrası oldukça çok sayıda paylaşımın incelenmiş olduğu göz önüne alınırsa bu argümanı desteklemek için mesajların yalnız 1-2 kez tespit edilmekle kalmamış olduğu yorumu yapılabilir.

Bu bilgiler kati bir sonuca ulaştırıyor mu?

Karaivanov, bu verilerin yalnızca bir argümanı desteklemek için kullanılması icap ettiğinin çokça altını çizdi. Bundan dolayı gizliliğe bu denli ehemmiyet veren bir kişiliğin ortaya atılan küçük ipuçlarından yola çıkarak konumunu belirlemek oldukça yersiz olurdu. 

Sadece çoğunluğun onayladığı gerçeğe yakın tek bir mit var ki Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto, 3 Ocak 2009 tarihindeki gizli saklı mesajı yok yere eklemedi. Bir ihtimal kendisinin bir Londra yerlisi olmuş olmasına yönelik tahmin yürütülmesi onun umurunda olmazdı. Sadece bir çok kişinin haberin başlığının anlatmaya çalmış olduğu vakaya uzak bir perspektiften bakıldığında Bitcoin’in ne tür bir soruna çözüm getireceği cevabına ulaşacak olması Nakamoto’nun aslolan istediği şey olabilirdi.

Reply