Bitcoin Opsiyonlarında Büyük Güne Birkaç Saat Kaldı!

Yarın; Bitcoin odaklı türev piyasaları için oldukça önemli bir gün. Çünkü yarın 1 milyar dolarlık Bitcoin opsiyonunun süresi doluyor.

Bitcoin fiyatı bugün sabaha karşı hızlı bir şekilde düşmeye başladı ve 9 bin 100-9 bin 200 dolar aralığına çekildi. Vadeli işlem yatırımcıları piyasada yaşanan bu hareketliliğin etkilerini hemen hissettiler çünkü 60 milyon dolardan fazla uzun pozisyon tasfiye edildi.

Kripto para piyasası zaten hareketlenmeye başlamışken bu hareketlilik yarın yaşanacak olan gelişmelerle birlikte iyice şiddetlenebilir. Burada elbette yarın süresi dolacak olan 1 milyar dolarlık Bitcoin opsiyonlarından bahsediyoruz.

Süreleri Doluyor

Skew tarafından aktarılan bilgilere göre teslim tarihi 26 Haziran’da gelecek olan 114 binden fazla opsiyon sözleşmesi bulunuyor. Bu Bitcoin sözleşmelerinin toplam değeri ise 1 milyar doları geçiyor.

Yarın teslim edilecek opsiyonlar

Türev piyasasında yaşanacak olan bu gelişmenin Bitcoin fiyatını tam olarak nasıl etkileyeceği, hatta etkileyip etkilemeyeceği bile bilinmiyor. Bu sırada piyasadaki açık pozisyonların sayısı da hızla artıyor. Glassnode tarafından aktarılan bilgilere göre Deribit’teki açık pozisyonların toplam değeri 98.6 milyon dolara çıktı ki bu son 3 ayın en yüksek sayısı.

Bu arada yalnızca Deribit’te değil CME Group’ta da ciddi bir hareketlilik olduğunu belirtelim. Arcana Research tarafından yapılan araştırmalara göre CME Group’taki açık pozisyonlarda (vadeliler ve opsiyonlar dahil) da yeni bir rekor kırıldı.

CME Group’un açık pozisyonlarında rekor artış, Kaynak

Reply