Bitcoin Teknik Analiz 05 Ağustos 2020

Kısa Vade İçin Düşüşün Sinyalleri…

Merhaba,

Uzun zamandan beri pin pon topu gibi belli aralıkta gidip gelen Bitcoin, ciddi bir hamlenin ardından 12.000$’a kadar bir deneme yaptı. Bu seviyeden ret yedikten sonra tekrar güç toplamaya başlayacağı ve bu yılın yeni rekorlarını kıracağı umutları konuşulmaya başlandı. Ancak Bitcoin’in yükselişini yavaşlatan bir satış baskısı yaşanınca söz konusu umutlar da zayıfladı. Her ne kadar oluşan satış baskısı fiyatı kritik seviyelere kadar indirmemiş olsa da teknik bazı göstergeler yükselişin devam edemeyebileceğine işaret eden yapılara sahip.

Günlük grafikte ilk olarak dikkati çeken fiyat oluşumu 20 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleşen Ayı Flaması. Fiyat düşüşünün önemli göstergelerinden olan bu yapı hali hazırda oluşma aşamasında. Yapının flama kısmını oluşturan mum çubuklarının karasızlığı da işin içine girince fiyatın 10.300$ seviyesine kadar çekilmesi ihtimali ortaya çıkıyor. Bununla birlikte eğer fiyat üzerindeki satış baskısı sona erecek ya da zayıflayacak olursa, fiyatın tekrar 12.000$ denemesi yapacağını ama bu sefer oradan ret yemeden bir miktar daha yoluna devam edeceğini söyleyebiliriz.

Günlük grafikte Bollinger Bandı içinde hala boğa bölgesinde bulunmasına rağmen orta banda doğru yol alan fiyat, RSI 70 bandına çarpıp geri dönme potansiyeline sahip. Bu durumda RSI+MA50 korelasyonuna göre fiyatın MA50’yi aşağı kesmesi söz konusu olursa hızla düşen bir fiyata şahitlik yapabiliriz. Buna ek olarak MACD ve MACD WEIGHTED’de fiyatın düşme eğilimi içinde olduğunu gösteren bir yapıya bürünmüşler ki, ciddi bir sinyaldir.

Teknik analizin önemli araçlarından birisi olan ve öncü sinyalleriyle ciddi veriler veren GMMA çoklu hareketli ortalamalara göre; kısa vadeli olan hareketli 6 ortalama boyunlarını aşağı kırarak fiyatın yön değiştirme eğilimine sahip olduğunu söylerken, uzun hareketli 6 ortalama da kendi aralarındaki mesafenin daralmasıyla yükseliş trendinin gücünün azaldığının haberini veriyor. Her ne kadar uzun ve kısa hareketli ortalamalar arasındaki mesafe şimdilik yükseliş trendinin devam edeceğini söylese de kısa vadede bir düşüşün onayını da veriyor.

Son derece güçlü destek seviyelerine sahip Bitcoin fiyatının kısa vadede düşüş sinyalleri verse de orta ve uzun vadede yükselişine devam edecek bir kararlılıkta olduğunu unutmamalıyız. Bununla beraber yükselişi etkileyen genel ve global etkenleri de göz ardı etmeden ve özellikle pandemi süreci, ABD ekonomisi ve vadelilerin mevcut durumlarının analizini yapmadan kararlar almamak akıllıca olacaktır.

teknikanalizegitimi.com

bitcointeknikanaliz.com

Sevgi ve Saygıyla.

Taner BOZKURT

 

UYARI: Yukarıda belirtilen fiyat, grafik ve analizler bir yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaya genel anlamda bir bakış açısı sunması amacıyla hazırlanmıştır.

Reply