Bitcoin TL Karşısında Rekor Kırdı: Neredeyse 100 Bin Lira!

Dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin dünkü gelişmeler sonrasında Türk Lirası karşısında rekor kırıp 96 bin TL seviyesine kadar çıktı. Bitcoin dolar bazında 12 bin 300 dolardan işlem görürken altcoin piyasası Bitcoin’in hızına yetişemedi.

Bitcoin fiyatı geçen haftanın sonunda 90 bin lira seviyesini aşıp aşamalı bir şekilde yükselmeye başladı. Bitcoin bu hamlesiyle birlikte 17 Ağustos tarihinde kırdığı 90 bin lira rekorunu da aşmış oldu. Bundan bir önceki rekor ise Aralık 2017’de, Bitcoin fiyatı 78 bin lira olduğunda görüldü. Dolar o tarihte 4 liranın altındaydı.

100 bin liraya çok az kaldı

Bitcoin fiyatı dün gece altın ve hisse piyasalarında yaşanan düşüşe rağmen yükselmeyi sürdürdü. Binance CEO’su Changpeng Zhao bu durumu “Kral Bitcoin” diyerek yorumladı. Bitcoin fiyatının bu şekilde hareketlendiği saatlerde piyasada ilgi çekici şeyler yaşandı. USDT’nin üreticisi olan Tether dün akşam saatlerinde 150 milyon dolar değerinde USDT üretti.

Tether tarafından atılan bu adım piyasada olumlu karşılanmışken gece saatlerinde Bitcoin fiyatını olumsuz yönde etkilemesinden endişelenen bir gelişme yaşandı. Coinbase, Coinbase Pro platformundaki piyasa verileri ile ilgili bir sorun olduğunu ve bu yüzden borsadaki alım-satım işlemlerinin kısa süreliğine durdurulduğunu açıkladı. Bu sırada özellikle BAND, UNI ve YFI işlemleri durduruldu. Borsa ardından bu sorunun düzeltildiğini duyurdu.

Bitcoin Coinbsae’ten gelen bu habere rağmen yükselmeye devam etti ve dolar bazında 12 bin 300 doları aştı. Bir dolar 7.87 liraya denk geldiği için bunun lira bazındaki karşılığı neredeyse 100 bin lira oldu. Bitcoin an itibarıyla Bitexen gibi yerli borsalarda 96 bin 350 liradan işlem görmekte.

bitcoin-turk-lira-rekor

Reply