Bitcoin ve Ethereum Fiyatlarında Dakikalar İçerisinde Sert Düşüş!

Bitcoin fiyatı bundan birkaç saat önce aniden çakılmaya başladı ve birçok yatırımcı bu yüzden zarar etti.

Bitcoin geçtiğimiz gün yaşanan gelişmelerin ardından 12 bin dolar seviyesinin üstüne kadar çıkmayı başardı. Fakat bu yükseliş çok uzun süreli olmadı çünkü BTC fiyatı bundan kısa süre sonra yeniden 12 bin doların altına indi. Daha doğrusu, çakıldı.

Birkaç Dakika İçerisinde

Bitcoin bundan aylar önce, 12 Mart tarihinde sadece birkaç dakika içerisinde binlerce dolar değer kaybetti. Mart ayındaki kadar şiddetli olmasa da buna benzer bir durumu bu sabah yeniden yaşadık. Çünkü gece saatlerinde 12 bin dolara çıkan BTC fiyatı sabah saatlerinde hızla değer kaybetti.

Günlük Bitcoin grafiği

Yukarıdaki grafikte de görebileceğimiz üzere Bitcoin fiyatı bugün sabah saatlerinde 11 bin 900 dolar seviyesinden 10 bin 600 dolar seviyesine kadar geriledi ve böylece sadece birkaç dakika içerisinde 1.300 dolar değer kaybetmiş oldu. Bitcoin bu düşüşün ardından yeniden 11 bin 200 doların üstüne gelmeyi başardı.

Ethereum grafiğine baktığımızda da benzer bir tabloyla karşılaşıyoruz. Çünkü o da bu sabah saatlerinde Bitcoin ile birlikte çakıldı. Aşağıdaki grafiğe baktığımızda Ethereum fiyatının 415 dolar seviyesinden 330 dolar seviyesine kadar gerilediğini görebiliyoruz. ETH fiyatı şimdiyse yeniden 370 dolar barajına gelmiş durumda.

Günlük Ethereum grafiği

Ardı Ardına Kapandı

Spot yatırımcıları çeşitli hamlelerle piyasadaki bu gibi ani hareketliliklerden kurtulabiliyorlar. Fakat Bitcoin veya daha farklı bir kripto para bu kadar sert bir düşüş/yükseliş yaşadığı zaman olan genelde vadeli işlem yatırımcılarına oluyor.

Geçtiğimiz son birkaç saatin verilerine baktığımızda vadeli işlem piyasasında çok fazla miktarda pozisyonun tasfiye edildiğini görebiliyoruz. Bybt tarafından aktarılan bilgilere göre son 24 saat içerisinde kapanan bu pozisyonların toplam değeri 1 milyar dolardan fazlaydı. Bu süreç içerisinde BitMEX’te 10 milyon dolarlık bir pozisyon da tasfiye edildi.

Vadeli işlem piyasasındaki güncel durum

Reply