Bitcoin ve Kripto Para Fiyatlarının Neden Düştüğünü Coinbase CEO’su Açıkladı

Bitcoin (BTC) ve kripto para tutarları geçtiğimiz gece süresince sert bir halde düşüşe geçti. Kripto para piyasasının toplam kıymeti yüzde 6’dan fazla düşerken Bitcoin 17 bin 800 dolara kadar çakıldı. Bu sırada ETH fiyatı 531; XRP fiyatı ise 0.58 dolar oldu. Piyasada yaşanmış olan bu düşüşün ise Coinbase CEO’su tarafınca meydana getirilen açıklamalarla bağlantılı olduğu düşünüldü.

Coinbase CEO’su bugün sabaha karşı bir tweet paylaşıp ABD’deki regülasyonlara ilişkin almış olduğu bir duyumu deklare etti. Kripto para yatırımcılarını ve borsalarını direkt ilgilendiren bu duyum, kripto para sahiplerinin en fazlaca kıymet verdikleri haklardan birini kaybetmeleriyle, sonuçlanabilir.

ABD hükümeti kripto paralara karşı harekete mi geçti?

Coinbase CEO’su Armstrong, ABD Gömü Bakanı Steven Mnuchin’in bireysel kripto para kullanımını kısıtlayabilecek bir siyaset hazırladığına işaret ediyor. Kripto para kullanıcıları günümüzde kendi dijital cüzdanlarını açıp, buraya kripto para gönderip, bunu diledikleri süre bir kripto para borsasına aktarabiliyorlar. Yatırımcılar bu sırada borsayla kendi cüzdanlarına ilişkin herhangi bir data paylaşmak zorunda kalmıyorlar.

ABD hükümeti ise bu durumu köktencilik bir halde değiştirmeyi planlıyor olabilir. Brian Armstrong sabaha karşı yapmış olduğu açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Burada tavsiye edilen regülasyon sonucunda Coinbase şeklinde finans kuruluşları olarak hepimiz, herhangi bir para çekme işlemini onaylamadan ilkin o işlemi halletmeye çalışan kişinin kişisel cüzdanı için kimlik doğrulaması yapmak, o şahıs hakkında data toplamak zorunda kalabiliriz.”

Bu regülasyon kimleri etkisinde bırakır?

Kripto para kullanıcıları kişisel cüzdanlarını herhangi bir üçüncü partinin desteği olmadan kullanabiliyorlardı. Fakat hemen hemen dedikodu olduğu kabul edilen bu tasarının yürürlüğe girmesi, pek fazlaca değişik türden kripto para yatırımcısını etkileyecektir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • DeFi kullanımı kısıtlanabilir: Kripto para kullanıcıları merkeziyetsiz finans olarak adlandırabileceğimiz DeFi uygulamalarını kullanabilmek için o uygulamaların temelinde yatan akıllı sözleşmelere para gönderiyor. Fakat bu sözleşmelerin bir çok süre herhangi bir sahibi yada işletmecisi olmuyor. Bu, kimlik tespit etme sürecini adeta dara sokuyor.
  • Online alışverişte “etiket” süreci: İnsanlar kripto paralarını online alışveriş yapmak için kullanabiliyorlar. Fakat bu regülasyon yürürlüğe girerse İnternet’ten bir şey almak isteyen kripto para kullanıcıları ilkin karşılarındaki satıcının kimliğinin teyit edilmesini beklemek zorunda kalabilirler. Bunu kripto para kullanmıyorken dahi bir çok süre yapmıyoruz.
  • Gelişmekte olan ülkelere engelleme: Coinbase CEO’sunun dikkat çekmiş olduğu noktalardan biri, gelişmekte olan ülkelere kripto para gönderen insanoğlu oldu. Bu şeklinde ülkelerde müşterini tanı (KYC) yasalarını uygulamak zor olabiliyor. Bilhassa yoksulluk içinde yaşayan insanların kalıcı bir ikametgah adresi, hatta bir kimlik kartı olmayabiliyor. Bu, bu şeklinde insanların kripto para kullanımını engelleyebilir.
  • Kripto para ile bahşiş veriliyordu: İnsanlar kripto paraları yüklü harcamalar yapmak yerine minik şeyler için de kullanabiliyorlar. İnternet’teki bir içerik üreticisine vesaire bahşiş vermek şeklinde. Fakat bu yasa yürürlüğe girerse en minik para transferinde bile alıcının kimliğini teyit etmek zorunda kalınacak.
  • “Zorunda mıyız?”: Tüm bu engellemeler bir yana, tavsiye edilen bu regülasyon kişisel haklar bakımından yeni sual işaretleri doğurdu. Bu sebeple bu regülasyon, kripto para kullanmak isteyenlerin zorla kişisel veri paylaşması demek.

Kripto para tutarları bundan etkilenip niçin düştü?

ABD Gömü Bakanı Steven Mnuchin’in bu şekilde bir yasa üstünde çalışıp çalışmadığı kati olarak bilinmiyor. Coinbase CEO’su tarafınca meydana getirilen bu açıklamalara şimdilik bir iddia gözüyle bakılıyor. Fakat bu mevzunun iddiası bile kripto para fiyatlarının düşmesine yetti. Peki niçin?

Eğer bu yasalar yürürlüğe girerse ABD’de finansal kuruluşlar ile işlem meydana getiren kripto para kullanıcılarının sayısı azalabilir. Buna ek olarak; yukarıda maddeler halinde sıraladığımız nedenler yüzünden yeni kripto para projelerine gönderilen paranın da azaldığı görülür. Coinbase CEO’su bu aşamada kripto paralara yalnız “para” gözüyle bakmamak icap ettiğini, bu şekilde bir yasanın “gelişmekte olan birçok yeni kullanım alanını baltalayacağını” söylemiş oldu.

Bu şekilde bir yasa ABD’nin tamamını kapsayacağı için bu ABD’nin global kripto para pazarındaki tesirinin süratli bir halde zayıflaması anlamına gelir. Başka bir deyişle, kripto para pazarına büyük bir darbe vurulmuş olur. Bitcoin ve kripto para borsası Coinbase’in CEO’su Armstrong, burada İnternet teknolojisinden örnek vererek ABD’li regülatörlere şu şekilde seslendi:

“Eğer bu kripto para regülasyonu yürürlüğe girerse bunun ABD’ye uzun solukta fazlaca negatif tesirleri olur. İnternet teknolojisinin ilk ortaya çıkmış olduğu dönemlerde onu telefon şirketleriyle aynı yasalara doğal tutmayı önerenler vardı. Şimdi ‘iyi ki tutmamışlar’ diyoruz.”

Bu yasa yalnız ABD’yi kapsamıyor olabilir

Bazı kripto para takipçilerine kaygı veren şey ise bu şekilde bir yasanın yalnızca ABD ile kısıtlı kalmayabilecek olması. Öyleki ki Avrupa’da buna benzer adımların atılmaya başladığını aslına bakarsanız gördük.

17 Kasım tarihindeki bir paylaşımımızda Hollanda Merkez Bankası’nın yeni bir yasayı uygulamaya koymuş olabileceğinden bahsettik. Ülkedeki Bitonic adlı bir kripto para borsasının açıklamalarına nazaran Merkez Bankası, artık kripto para kullanıcılarına yönelik fazlaca daha katı standartlar uygulamaya başladı.

bitonic-kripto-para-borsasi-hollanda
Bitonic’in kullanıcılar için yayınladığı duyuru, Kaynak

Yerli kripto para borsaları bu standartlar doğrultusunda borsa kullanıcılarının cüzdanlarına ilişkin data toplamaya başladılar. Bu doğrultuda kullanıcının 1) ne amaçla Bitcoin almış olduğu, 2) ne biçim bir cüzdan kullandığı sorulacak ve 3) o kişinin kullandığı para çekme adresinin hakikaten kendisine ilişkin olup olmadığı denetlenecek.

Reply