Bitcoin ve Kripto Para İçin Vergi Yolda: Resmi Gazete’de Yayımlandı!

Türkiye Bitcoin ve kripto para birimleri için vergi çalışmalarına başladı. 3 yıllık Yeni Ekonomi Programı’nda vergilendirme hususunda yapılan çalışmalardan bahsedildi. Programda yer alan bilgiler Bitcoin ve kripto para vergilendirmesi için yapılan çalışmaların devam edileceğini gösterdi.

Cumhurbaşkanlığı kararı ile onaylanan Orta Vadeli Program dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı ortaklığında hazırlanan bu ekonomi programında sanal varlıkların vergilendirilebileceğinin mesajı verildi. Resmi Gazete’de yer alan bu bilgi Bitcoin ve kripto para işlemleri için vergi gelebileceğini gösterdi.

Bitcoin İçin Vergilendirme Çalışması Sürecek

Orta Vadeli Program’da yer alan bilgilere göre dijital olarak satılabilen ve transfer edilebilen, dijital bir değeri temsil eden sanal varlıklar (ile) yapılan işlemlerin vergilendirilmesine yönelik çalışmalar sürdürülecek.

turkiye-bitcoin-kripto-para-vergi-resmigazete

2021-2023 yıllarını kapsayan programda sanal varlıklar ile yapılan yasa dışı işlemlerin önlenmesine yönelik çalışmalar yapılacağı belirtildi. Program’da yer alan bilgilere göre bu işlemleri önlemek için özel bir takip mekanizması tesis edilecek. Dijital takip sistemlerinin kayıt dışı ekonomi ile mücadele kapsamında da daha sık kullanılmaya başlaması bekleniyor.

Bunun haricinde genel olarak dijital ekonominin de incelendiği programda dijital ekonomik faaliyetlerin “tam ve doğru şekilde vergilendirilmesinin sağlanacağı” vurgulandı.

Dijital Para Çalışmalarına Devam

Türkiye Bitcoin ve kripto para birimleri ile ilgili vergi konusuna açıklık getirmeye çalışırken bir yandan dijital para çalışmalarını da sürdürüyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın geçen yıl yayınladığı 11. Kalkınma Planı’nda da yer aldığı üzere Türkiye kendi dijital merkez bankası parasını (CBDC) geliştirmeyi planlıyor.

TCMB geçen yılki bu açıklamasının ardından bu ay dijital para konusunda Ar-Ge çalışmalarına dahil olabilecek uzman yardımcıları aradığını duyurdu. Bu sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan da cumartesi günü katıldığı Teknofest etkinliğinde blockchain teknolojisinin önemini vurguladı.

Reply