Bitcoin Yatırımcıları Yeni Bir ATH İçin mi Hazırlanıyor?

Bitcoin opsiyon piyasalarındaki yatırımcıların daha çok kazanç ve yeni bir ATH bekliyor olabileceği üstüne bir çözümleme paylaşıldı. Skew verileri ışığında meydana getirilen analizde BTC yatırımcılarının yeni bir ATH için hazırlanıyor olabileceği öne sürüldü.

Coindesk, Bitcoin opsiyon piyasasında görülen hareketliliği Skew verileri ile beraber değerlendirerek ATH üstüne bir çözümleme yapmış oldu. Paylaşılan analizde call ve put opsiyonlarına olan talebin ölçüldüğü bir Skew göstergesinin mayıs ayından bu yana %81’lik bir artış kaydetmiş olduğu açıklandı. Skew’e gore, hareketliliğin büyük bir kısmı son beş gün içinde gerçekleşti.

bitcoin-athCall option (Alım Opsiyonu): İleri bir tarihte, alıcıya belirlenen miktardaki varlığın gene öncesinden belirlenen fiyattan alma hakkının veren bir opsiyon sözleşmesidir.
Put option (Satış Opsiyonu): Alıcının belirlenen bir vadeye kadar belirli miktardaki finansal varlığı gene öncesinden belirlenmiş olan fiyattan satma hakkı veren opsiyon.

Coindesk, Alpha5’in kurucusu Vishal Shah’ın mevzuyla ilgili yorumuna da yer verdi. Vishal Shah, Skew’de gösterilen implied volatility grafiğine istinaden “Implied volatility (zımni oynaklık) üstünde görülen artış, call opsiyonları ile meydana getirilen makul alımların bir sonucu. Yatırımcılar, boğa rallisini sürdürmek için hazırlık yapıyor.” dedi.

Yatırımcı beklentisi bullish

BTC 25d skew göstergesi, opsiyon piyasalarındaki put ve call opsiyonlarını arasındaki zımni oynaklığı gösteren bir göstergedir. Aynı temelde olan ve vade bitimi aynı olan opsiyonlar baz alınarak oluşturulur. Skew’in paylaşmış olduğu son veride ise bu göstergenin üstün dereceli düşük seviyelere yakın seyrettiği görülüyor. Coindesk’in ifadesiyle, call opsiyonlarının put opsiyonlarına oranla daha kuvvetli talep görüyor. Bu da yatırımcı beklentilerinin bullish alana kaymış bulunduğunun bir göstergesi olarak yorumlandı.

bitcoin-ath

Reply