Bitcoin Yükselecek mi Sorusunun Yanıtı USDT’de Yatıyor Olabilir

Kripto para veri çözümleme platformu Santiment, son 24 saatte %10’un da üstünde düşüş gösteren önder coin için “Bitcoin yükselecek mi” sorusuna değişik bir bakış açıdan yanıt verdi. Santiment paylaşmış olduğu bir grafik ile ihtimaller içinde bir Bitcoin yükselişi için Tether (USDT) verilerine de dikkat edilmesi icap ettiğini ileri sürdü.

900’den fazla kripto para ile ilgili on-chain bilgiler ve grafikler sunan Santiment, Bitcoin‘in yaşamış olduğu düşüşten sonrasında 19 bin dolar sularının tekrardan ne süre görülebileceğini değişik bir perspektif ile ele aldı. Bitcoin fiyatı son 24 saatte %10’dan fazla düşüş gösterdi. İlk düşüş dalgası ile 17 bin dolar gerileyen BTC, gün içinde 16 bin 500 dolara kadar düştü. Bitcoin fiyatı şu an 17 bin 100 dolar sularından işlem görüyor.

“Bitcoin’in yükselip yükselmeyeceğini idrak etmek için USDT arzına bir göz atın”

Rekora geri sayım yaparken tepetaklak olan BTC için ufukta bir yükseliş olup olmayacağı sorusu ise yatırımcının kafasını kurcalamaya başladı. Kripto para veri platformu Santiment, Bitcoin’in tekrardan 19 bin dolar olup olmama durumunun Tether (USDT) verileri ile paralellik gösterebileceğini öne sürdü.

Santiment tarafınca Twitter üstünde gösterilen gönderiye nazaran; Bitcoin’in ihtimaller içinde bir halde tekrardan 19 bin dolar seviyesi ve üstüne çıkmasının, borsalardaki USDT rezervinin azalması ile aynı zamana denk geleceği iddia edildi. Sentiment’a nazaran, kripto para borsalarındaki Tether arzının durumu, BTC için güvenilir kazançlar elde etmek için bir sinyal olarak düşünülebilir. Önde gelen kripto para veri çözümleme platformu, açıklamalarını destekleyecek bir de grafik paylaştı.

Bitcoin-yukselecek-mi
Sentiment tarafınca paylaşılan borsalardaki Tether arzını ve BTC fiyatını gösteren grafik. Kaynak

Borsadalarda USDT arzı Bitcoin’i niçin etkilesin?

Sabitcoin piyasası milyarlarca dolarlık bir pazar haline gelmişken birçok kripto para yatırımcısı artık USDT pariteleri üstünden işlem halletmeye başladı. Borsalardaki USDT arzı bu yüzden Bitcoin fiyatının gidişatına dair bir ipucu verebilir.

Santiment’ın açıklamasına nazaran borsalardaki USDT miktarının düşük seviyelerde olması, yatırımcıların USDT’den Bitcoin’e geçiş halletmeye başladığına, başka bir deyişle, BTC’ye duyulan talebin büyüdüğüne işaret edebilir. Buna karşılık olarak borsalardaki USDT arzının çoğalması insanların USDT karşılığında BTC satmaya başladığı anlamına gelebilir.

Reply