Bitcoin’de Mart Ayından Sonra Bir İlk Gerçekleşti

Kripto para piyasalarının market değeri en büyük olan para birimi Bitcoin, bugün bir ara 9437 dolara kadar çıktı. Bu artış ile birlikte piyasadaki fiyat oynaklığı yeniden alışık olduğumuz seviyelere çıktı. Kripto para vadeli işlem (futures) sunan borsalardaki açık pozisyonların toplam miktarı da artıyor.

Mart Ayından Bu Yana İlk Kez

Skew’in yayınladığı bilgilere bakılırsa, Açık olan Bitcoin vadeli işlem (futures) kontratlarında Mart ayından bu yana yeni bir rekor kırıldı. Bu kontratları sunan borsalardaki kontratların toplam değeri 4 milyar doları aştı.

Vadeli kontratların en fazla yer aldığı platform ise BitMEX. BitMEX üzerindeki vadeli kontratların açık olanlarının toplam değeri 1 milyar doları geçti. Bu da Mart ayından bu yana görülen en yüksek rakam.

Bitcoin’de açık olan pozisyon sayısının en fazla olduğu platform BitMEX. Bunu takiben OKEx geliyor. Listeyi Huobi, Binance, Bybit, Deribit ve FTX borsaları tamamlıyor. Kraken, Bitfinex ve CoinFlex’deki veriler de dahil edildiğinde, toplam rakam 4 milyar doları aşıyor.

BitMEX’teki açık pozisyonların dağılımında ise long pozisyonlar öne çıkıyor. Long pozisyonların toplam miktarı 224 milyon dolar. Short pozisyonların toplamı ise 59 milyon dolar. Ethereum’da ise ağır bir long dominasyonu var. Ethereum longlarının toplam değeri 446 milyon dolarken, short pozisyonların değeri 41 milyon dolar.

Reply