Bitcoin’in Kara Cuması: 1.3 Milyar Dolarlık Sözleşme Doluyor

Vadeli işlem platformlarından alınan verilere gore Bitcoin (BTC) opsiyonları bugünü gene hareketli bir halde geçirecek. İndirimleriyle meşhur Kara Cuma gününde 16.500 – 17.000 dolar olan Bitcoin fiyatı, bugün vadesi dolacak olan 1.3 milyar dolarlık opsiyon sözleşmesinden iyi mi etkilenecek?

Kripto para araştırma platformu Skew öğlen saatlerinde yapmış olduğu paylaşımla bugün vadesi dolacak olan opsiyon sözleşmelerine dikkat çekti. Bitcoin ve kripto para dünyasının türev borsalarından veri çeken Skew, bugün sona erecek opsiyon sözleşmelerinin toplam kıymetini 1.3 milyar dolar olarak deklare etti.

Bu sözleşmelerde 78 bin Bitcoin var

Opsiyon sözleşmesi ticareti icra eden yatırımcılar Bitcoin için bugünden bir fiyat belirleyip, onu gelecekte o fiyattan satın alma yada satma hakkı kazanırlar. Opsiyon sözleşmeleri yatırımcılar satma / satın alma mevzusunda herhangi bir zorunluluk getirmememekle beraber onlara sözleşmenin vadesi dolduğunda bu şekilde bir işlem yapma hakkı, başka bir deyişle, opsiyonu sunar.

Skew tarafınca aktarılan verilere gore 27 Kasım Cuma günü neredeyse 78 bin Bitcoin sözleşmesinin vadesinin dolması planlanıyor. Kıymeti toplamda 1.3 milyar doları aşan bu sözleşmeler, geçmiş haftalara kıyasla oldukça daha büyük bir değere haiz. 13 Kasım tarihinde 525 milyon; ondan önceki hafta ise 470 milyon dolarlık sözleşmenin vadesi doldu.

skew-bitcoin-btc-opsiyon

Bitcoin fiyatı için üstün dereceli umudu sürüyor

Türev piyasalarında işlem icra eden BTC yatırımcıları fiyatın uzun vadedeki performansından ümitli görünüyorlar. Gene Skew verilerine bakıldığında gelecekteki birkaç ay için açılmış olan sözleşmelerin görece yüksek fiyatlı olduğu görülebiliyor.

Açılmış mevcut sözleşmeler üstünden bir hesap icra eden Skew, BTC fiyatının Haziran 2021 tarihinde 20 bin dolar olmasının yüzde 30 olasılık bulunduğunu gösterdi. Fakat bu piyasadaki herhangi bir teknik gösterge vs. baz alınarak yapılmış bir hesap değil ve yalnızca opsiyon yatırımcısının mevcut durumunu yansıtıyor.

bitcoin-ihtimal-rekor-fiyat

Reply