Brezilya Süpermarketlerinden Oásis Supermercados Bitcoin ile Ödeme Kabul Etmeye Başladı

Rio de Janeiro süpermarket zinciri sahibi olan Oásis Supermercados, şimdi bitcoin ve litecoin ile ödeme kabul etmeye başladı. İnşaat, e-ticaret  ve ulaştırma alanlarında giderek artan kripto para işlemlerine süpermarket de katılmış oldu.

Kriptopara ile ödeme alma

Oásis Supermercados müşterileri 18 Aralık’tan itibaren BTC, BCH veya LTC ile doğrudan alışveriş yapabilmeye başladılar. Ödemeler, kripto ödemeleri işlemcisi Coinwise ile gerçekleşiyor. Ödeme işlemi sırasında müşteri satın almak için kullanmak istediği kripto para para birimini seçtiğinde, sistem dijital paraları alıyor ve bunları fiyat eşdeğerine dönüştürüyor.

Oásis Supermercados Bitcoin, Bitcoin Cash ve Litecoin

Kripto para dünyasında öncü birçok işletmede olduğu gibi, Oásis Supermercados Yönetiminin de Bitcoin meraklıları ve yatırımcıları olduğunu iddia ediyor. Brezilya’da sanal paralar ile ödeme işlemlerinin yaygınlaşmasının artmasıyla birlikte süpermarket gibi bir sektörde de kripto paraların kabul edilmesi büyük bir adım olarak kabul edildi.

Nereden çıktı bu kripto para ödeme alma fikri?

Douglas Andrade, erkek kardeşi ve müdürü Thiago’ın konuyla ilgili bir videodan dijital para birimi ödemelerini kabul etme fikrini aldıkalrını ve daha fazla bilgi için bir kripto para birimi aracılık firmasına başvurduklarını açıkladı.

Andrade yerel yayın Portalı Bitcoin’e yaptığı açıklamada;

Eski bir çalışan bize kripto para birimlerini tanıttı ve nasıl yatırım yapılacağını öğrettikten sonra özel olarak kripto para birimleri üzerinde çalıştık

dedi.

Andrade ayrıca kripto para birimi alımlarının kredi kartıyla ödeme yapmaya benzer olduğunu da ortaya koydu.

Müşteri hangi şifreli para birimini ödemek istediğini söylüyor, operatör sisteme giriyor ve sistem hemen bu şifreye dönüşüyor. O zaman sadece QR kodunu alın ve ödemenizi hemen halledin

dedi.

Oásis Supermercados, iki süpermarket ile yıllık yaklaşık 25 milyon reel (6.45 milyon $) gelir elde ediyor. Tüm personel sanal para birimi ödemeleriyle ilgili eğitim aldı. 18 Aralık’ta başlatılan hizmetten bu yana kripto alımları tamamlanmamasına rağmen, Andrade’nin kript para ile başlattığı hizmet halkta bir dikkat uyandırdı.

Brezilya’da Kriptoyu Kabul Eden İşletmelerin Sayısı Arttı

Haziran ayında, Brezilya karayolu taşımacılığı şirketi Viação Garcia, bitcoin , bitcoin cash ve litecoin ile ödemelerini kabul etmeye başlamıştı. Başlangıçta yalnızca BTC ile başlayan ödeme işlemlerine sonradan BCH ve LTC de eklenmişti.

Brezilya’da bir bisiklet mağazası olan Las Magrelas, bitcoin ödemelerinde öncü olan işletmelerden biridir. Mağazada, 2013’ten beri kripto ile ödeme yapılabiliyor. Başka bir nakliye şirketi olan Metrô Brasília da sanal para biriminde ödeme yapma seçeneği sunuyor.

Büyük inşaat firması Tecnisa, ilk ödemesini BTC’de yapmayı tercih eden müşterilere yüzde 5 indirim sağlıyor. Ancak, kripto ödemeleri yalnızca ilk ödemeyle sınırlıdır. Nobile Plaza Hotel, Fasttech.com e-ticaret sitesi, robotik ve elektronik parça satıcısı Webtronico otelleri ve Imperius Food gibi diğer işletmeler de Brezilya’da kripto ödemeleri alıyor.

Reply