Bugünkü Bitcoin Yükselişi Bir Tuzak Mı?

Bitcoin bugün neredeyse 3 gün boyunca yatay bir grafik çizdikten sonra yeniden şahlandı ve dakikalar içerisinde 9.900 dolar seviyelerine kadar çıktı. BTC’nin bu yükselişi bazı yatırımcılara yeniden 10.000 dolar üstüne çıkılacağı izlenimi verse de fiyatın yükseliş etkisi oldukça kısa sürdü.

Bazı kripto para borsalarında 9.900 dolara kadar çıkan BTC/USD paritesi daha sonra sert bir düşüş yaşamaya başladı ve basın saatine göre 9.700 doların altına kadar indi. Peki Bitcoin gerçekten de doğal bir yükseliş mi yaşadı ve önümüzdeki günlerde bu yükselişin devamı gelebilir mi?

Yatırımcıların Çoğunluğu Bitcoin’de Yükseliş Bekliyor

BitMEX, Bitfinex ve Binance Future üzerindeki vadeli işlemlere bakıldığında yatırımcıların %77,51′inin long yani yükseliş odaklı pozisyon açtığı görünüyor. Bu da aslında balinaların bir boğa tuzağı kurmuş olabileceklerini ve sahte bir yükseliş ile long pozisyonların sayısını artırıp bunları bir anda patlatmayı hedefliyor olabileceklerini düşündürüyor.

Daha önce Bitcoin’in sadece 4 günlük süre içerisinde 8.500 dolardan 10.085 dolara kadar yükseldiği tarihlerde de benzer durumlar yaşanmış ve BTC çok sert bir düşüşle birçok yatırımcının zarar etmesine yol açmıştı. Bunun yanı sıra 9.900 dolar ile 10.000 dolar arasındaki bölgenin son 2 haftadır önemli bir direnç olduğu da görülüyor. Bu da BTC’nin böylesine beklenmeyen bir anda %5 gibi önemli bir yükseliş elde etmesinin balinalarla ilişkili olabileceğini gösteriyor.

Reply