Çin’deki Bitcoin Madencileri, Ucuz Elektrik Fırsatını Kaybetti

Çin’in İç Moğolistan bölgesinde yer alan Bitcoin madencilerinin artık işlemlerini devam ettirebilmeleri için ucuz elektriğe ulaşamayacakları belirtiliyor. Çin merkezli haber kaynağı Weixin’in aktardığı bilgilere göre genellikle ucuz elektrik elde edilmesini sağlayan Kuzey Çin’in iklim şartlarında görülen değişim, bunun temel sebebi.

Kuzey Çin bölgesi aslında AntPool gibi oldukça büyük Bitcoin madencilik şirketlerinin ortaya çıkmasında da önemli bir rol oynadı. Her yıl milyonlarca dolarlık kazanç elde eden AntPool bu örneklerden sadece birisi konumunda. Çin’in Bitcoin ağındaki hashrate’in toplamının yaklaşık olarak %60’ını elinde bulundurduğu biliniyor ve bunun temel sebeplerinden birisi de ucuz elektrik.

Colin Wu’nun aktardığı bilgilere göre ise Çin’in İç Moğolistan bölgesi 24 Ağustos tarihinde beklenmeyen bir bildiri yayınlayarak, kripto para madencilik şirketlerine verilen ucuz elektriğin önünü kesti. Bu durum madencilerin elektrik masrafını yaklaşık olarak %33 arttıracak. Böyle ani bir artış birçok madencilik tesisi için işleri değiştirebilir ve durum kapanmaya kadar gidebilir.

Bitcoin Hashrate’i Sert Düşebilir

Hem değişen iklim şartları, hem de yerel yönetimin madenciliğe karşı olan düşmanlığı bu kararın alınmasında etkili oldu. Geçtiğimiz yıl yayınlanan bir haberde de yerel yönetimin “madenciliğin bölgeye hiçbir fayda sağlamadığı” şikayetinde bulunduğu görülmüştü.

Bu durumun Bitcoin ağının geneline olumsuz etki edebileceği ve hashrate’in düşebileceği tahmin ediliyor.

Reply