Daha Önce Hiç Bu Kadar Fazla Bitcoin Balinası Görülmedi

Chainalysis tarafından yapılan araştırmaya göre Bitcoin (BTC) balinalarının sayısı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. İçerisinde 1,000’den fazla Bitcoin bulunduran adresler için kullanılan bu ‘balina’ tabiri büyük yatırımcılara karşılık geliyor.

Kripto para araştırma firması Chainalysis 10 Aralık tarihli paylaşımında Bitcoin balinalarına dair bir açıklamada bulundu. Açıklamada 2020’nin başından beri 302 yeni balina doğduğu belirtildi. Bitcoin balinalarının sayısı böylece 2 bin 52’ye çıktı ve böylece yeni bir rekor kırılmış oldu.

Beklenen kurumsal yatırımcı artık burada

Bu yıl MicroStrategy, MassMutual gibi dev kurumsal firmalar Bitcoin yatırımı yaptı. Bunun yanı sıra Paul Tudor Jones gibi ünlü yatırımcıların Bitcoin’e bireysel portföylerinde yer vermeye başladıkları biliniyor. Guggenheim ve BlackRock gibi yatırım kuruluşları ise henüz tam anlamıyla giriş yapmasalar da kripto para piyasasını araştırmayı sürdürüyorlar.

Chainalysis tarafından yapılan bu balina açıklaması, Bitcoin’in bu yıl gerçekten daha fazla kurumsal yatırımcı tarafından kullanılmaya başladığı iddiasını destekler nitelikte. CoinDesk ekibinden Omkar Godbole, Bitcoin’in bu yılki rallisinin bu yatırımcılar tarafından desteklenmiş olabileceği yorumunu yaptı.

Bireysel yatırımcı sayısı da artıyor

Kripto para piyasasında yalnızca büyük adreslerin değil küçük-orta çaplı adreslerin sayısı da artış gösteriyor. Chainalysis ekibinden Philip Gradwell tarafından paylaşılan mesaja göre bu yıl küçük yatırımcılar da daha fazla bitcoin almaya başladılar. Bunun sonucunda içerisinde en az 5 adet bitcoin bulunduran cüzdanların sayısı yüzde 4’lük bir artışla (8 bin 842) 234 bin 408’e çıktı.

Reply