Dev İddia: Bitcoin ve Altın Fiyatları Bu Yüzden Uçuşa Geçmiyorlar

University of Sussex; Bitcoin ve altın fiyatlarının neden uçuşa geçmediğini bulabilmek için yeni bir araştırma yaptı.

Daha bu sabah paylaştığımız yazıda Bitcoin ve altın fiyatlarının yükselişe geçtiğinden bahsettik, biliyoruz. Fakat University of Sussex’e göre bu iki ürünün fiyatlarında görülen artış beklentilerin çok altında kaldı. Çünkü ‘güvenli liman’ olarak görülen bu iki ürünün Koronavirüs günlerinde çok daha fazla değer kazanmaları bekleniyordu.

Beklentiler Yüksekti

S&P500’den bağımsız hareket ettiği ve ‘güvenli bir liman’ olduğu düşünülen Bitcoin’in hisse piyasası düşerken çok daha fazla değer kazanması bekleniyordu. Fakat Bitcoin şu anda her ne kadar 10 bin doları zorluyor olsa da bu beklentileri karşılayamadı. Hatta Clem Chambers’ın da dikkat çektiği üzere Bitcoin ve S&P500 arasındaki korelasyon güçlenmeye bile başladı.

Bitcoin ve S&P500 arasındaki bağlantı, Forbes

Buna benzer bir durumun altın için de söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü altın fiyatı her ne kadar 1760 doların üstüne çıkmışsa da beklentileri karşılayamadı. 2008’deki finansal kriz sonrasında altın piyasalarıyla S&P500 arasındaki korelasyon zayıflamış, altın fiyatı hisse fiyatlarından bağımsız bir şekilde hareket etmeye başlamıştı. University of Sussex’in araştırmalarına göre bu krizin ardından altın piyasalarıyla S&P500 arasındaki korelasyon eksi %40 düzeyindeydi. Fakat altın ve hisse piyasaları Mart ve Nisan 2020 tarihlerinde birbirlerine %20 oranında bağımlı şekilde hareket ettiler.

Neden Yükselmiyor?

Peki bir finansal kriz yaşandığı zaman hisse piyasalarından bağımsız bir şekilde hareket etmesi beklenen altın şimdi neden bu piyasaya bağlı şekilde hareket ediyor? Başka bir deyişle, Bitcoin ve altın fiyatları neden beklenenden çok daha küçük bir artış gösteriyorlar?

University of Sussex bünyesindeki CryptoMarketRisk ekibi bu sorunun yanıtını bulmak için geriye dönük bir araştırma yaptı. Ve araştırmacılar; Bitcoin ve altın piyasalarındaki durgunluğun manipülasyon kaynaklı olabileceğini fark ettiler.

Mining’in haberine göre araştırmacılar geçtiğimiz son birkaç ay içerisinde vadeli altın piyasasında devasa büyüklükte işlemler yapıldığını, özellikle vadeli bakır piyasasında pump&dump olarak değerlendirilebilecek bazı işlemlere rastlandığını ve bazı kripto para borsalarında aldatıcı işlemler yapıldığını açıkladılar.

University of Sussex Business School’dan Prof. Dr. Carol Alexander; piyasada son zamanlarda görülen hareketliliği şu şekilde özetliyor:

”Normal şartlar altında hisse piyasasından çıkan yatırımcılar altın ve Bitcoin gibi piyasalara yönelirler. Fakat bu güvenli limanlar, Koronavirüs günlerinde beklenenin tam tersi yönde hareket ettiler. Bitcoin ve altın fiyatları hisse piyasasıyla eşzamanlı olarak düşmeye başladı… S&P500 Mart 2020‘de çakıldığında altın sekiz yılın en kötü haftasını yaşadı ki normalde tam da bu dönemde yükselişe geçmesi gerekirdi. Bunun sebebi ise COMEX vadelilerindeki devasa açığa satış işlemleriydi. Bitcoin fiyatının da özellikle BitMEX gibi türev borsalarındaki manipülasyon botları yüzünden düştüğünü düşünüyoruz.”

Carol Alexander’a göre mali regülatörler Koronavirüs ile uğraştıkları için son zamanlarda piyasada dönen manipülasyonları tespit edemez oldular. Manipülatörler bu yüzden COMEX’te normal şartlar altında izin verilmeyecek büyüklükte işlemler yapabiliyorlar. Regülatörlerin piyasadaki dev açığa satış işlemlerini gözden kaçırdıklarını söyleyen Alexander; bunun dünya ekonomisini kötü etkileyeceği görüşünde.

Piyasada bir avuç yatırımcının etik dışı kararları yüzünden bir çöküş yaşanıyor ve dünya ekonomisi bu çöküşü hiçbir zaman atlatamayabilir.”

Reply