Dünyada 2018 Yılında Her Gün, 6 Kripto ATM Kuruldu

Her ne kadar fiyat dalgalanmaları açısından kripto paralar için karışık bir yıl geçmiş olmasına rağmen, dünyadaki kripto para ATM makinelerinin sayısı 2018’de 4.000’in üzerinde iki katına çıkmıştır. Kripto fiyatları değişiklik gösteren sabit fiyattan daha hızlı bir şekilde artabilir.

Rakamlar, kripto analitik firması Data Light tarafından yayınlanan verilerden geldi ve 2018 kripto para ATM makinelerinin kurulumunda büyük bir artış eğilimi gösterdi.

Kripto ATM’lerinin Yükselişi

Data Light istatistiklerinden elde edilen en şaşırtıcı rakamlardan biri; 2018’de günde ortalama altı kripto para ATM’sinin kurulmuş olmasıdır.

İstatistiklerdeki en ilginç verilerden bazıları, şu anda dünyada 4.051 kripto para ATM makinesinden, neredeyse hepsi Bitcoin’i sunarken, Litecoin 2.421’de ve Ethereum ise makinelerin neredeyse yarısında mevcut. Dash, çok etkileyici olan 729 makinede de mevcut. Türkiye’de ilk defa açılan Türk Bitcoin ATM‘sinde ise bu coinler mevcut.

Zcash (67), Dogecoin (79) ve Monero (128) gibi diğer kriptolar da daha büyük kripto kullanımının yalnızca ilk iki veya üç kripto para birimi etrafında dönmediğini kanıtlayan etkileyici rakamlarla geldi.

Grafiğe baktığımızda, ATM’lerin büyük çoğunluğu, Aralık 2017’deki fiyat artışının ardından Bitcoin fiyatlarının hala nispeten yüksek olduğu yılın ilk birkaç ayında kuruldu.

 

2018’de diğer Kripto para ATM İstatistikleri

Kripto ATM istatistiklerine göz atmak için bir başka harika kaynak da Coin ATM Radar sitesinde. Kripto ATM haritalarında, 76 ülkede dünya genelinde toplam 4.085 kripto para birimi ATM makinesi listelendi.

Harita, ABD’de 1.258 Bitcoin ATM makinesi bulunduğunu ve Bitcoin Cash’i destekleyen 1.000’in üzerinde olduğunu gösteriyor. Kuzey Amerika’daki toplam toplam, web sitesine göre 3,157 makineye ekliyor.

Orta Avrupa, 750’de gelirken, Birleşik Krallık’ın 200’den fazla makinesi var. Güney Amerika, 65 makineyle birlikte gelen kripto ATM’lerin arasında yer almaktadır. Avustralya, toplam 54 makineyle Güney Amerika’nın gerisinde kalıyor.

Sonuç

2018’de kripto para ATM makinelerinde yaşanan büyük artış, insanların sektörel olarak kriptoparaların kabul edildiğini gösteriyor.

Reply