Ekonomist Steve Hanke: Bitcoin Gerçek Bir Para Deği

Dünyaca ünlü ekonomist Steve Hanke, Türkiye içerisinde tanınan bir kişi olmanın yanı sıra en popüler kripto para ve Bitcoin eleştirmenlerinden birisi olarak da biliniyor. Lider kripto para birimi Bitcoin‘i yılladır eleştiren Hanke, yayınladığı güncel bir gönderisinde de BTC’yi eleştirmekten geri durmadı.

Hanke: Bitcoin Bir Para Birimi Değil

Hanke, Bitcoin’in bir para birimi değil spekülatif bir varlık olduğunu vurguladı. Bir kripto para biriminin gerçek bir para birimi olması için bunun Altına endeksli olması gerektiğini ifade eden Hanke, Twitter’da çok fazla tepki çekti.

Bilindiği üzere ABD Federal Rezerv bundan yıllar önce Altın Standardını bıraktı ve artık rezervlerindeki Altına endeksli para basımı yapmıyor. Bunun yerine serbest bir şekilde herhangi bir limit olmadan para basan ABD, teknik olarak Bitcoin gibi desteksiz bir ihraçta bulunmakta.

Hanke böyle bir açıklamada bulunsa ve BTC’nin gerçek bir para olmadığını ifade etse de kurumsal yatırımcıların büyük bir kısmının ciddi miktarda BTC’ye sahip olduğu biliniyor. Özellikle yaşanan Koronavirüs kaynaklı kriz sonrasında kurumsal yatırımcıların BTC yatırım miktarı ciddi miktarda arttı ve artmaya devam ediyor. Hanke ve Roubini gibi eleştirmenler ise eleştirilerine hala devam etmekteler.

Reply