Ethereum Geth Yazılım Güncellemeleri

En çok kullanılan Etherum yazılımı, ağa ek özellikler ve geliştirmeler getireceği önerilen bir yükseltme olan Constantinople için bir aktivasyon süresi içeren bir kod yayınladı.

Salı günü yayınlanan Go-ethereum (Geth) v1.8.20, Constantinople Hard Fork, 7,080,000 blok için platformun ana sürümü olan Etherum ana ağına yerleştirdi. Parite ile birlikte Geth, Etherum ağındaki katılımcıların çoğunluğu tarafından kullanılan iki yazılımdan biridir. Yapılan güncelleme, planlamaya göre yazılımın ilerlediğine dair yapılan bir işlemdir.

Hard Fork etkinleştirme

Aybaşında geliştirici araması sırasında Hard Fork etkinleştirme bloğu önerilmişti. Tasarım gereği kullanıcıların bu tür güncellemeleri, upgrade işlemlerini benimsemesi ve yeni kodu kabul etmesi gerekir. Constantinople 3,660,663 numaralı blokta Rinkeby testnet üzerinde aktif olur ve 14 ve 18 Ocak arasında olabilir. Geliştiriciler daha önce 2018 Kasım ayında Hard Fork’u aktif etmeyi önermişlerdi, ancak testler sırasında tespit edilen konular ve hataları gidermek için işlemin gecikmesine karar verilmesine neden olmuştu.

Constantinople, daha geniş bir platformun genel kodunu düzene sokmak için bir dizi tasarım değişikliği getirmeyi amaçlamaktadır. Özellikle, blok başına madencilik ödülünü 3 ETH’den 2 ETH’ye indirecek ve aynı zamanda “zorlu bomba” diye adlandırılan, sık güncellemeleri desteklemek için süreyi 18 ay daha uzatacak bir kod tasarlayacak.

Daha önce Metropolis diye adlandırılan Etherum için bir yükseltme sürecinin sonu olarak Constantinople duyurulacak. İleriye bakıldığında, geliştiriciler, Etherum 1x ve Etherum 2.0 olarak adlandırılan, Etherum ‘un geliştirilmesinin bir sonraki aşamalarını oluşturabilecekleri şeyleri inşa etmeye çalışıyorlar.

Reply