Facebook, WhatsApp üzerinden para transferi için Kriptopara kullanacağı bildirildi

WhatsApp üzerinden para transferi için kripto para kullanılacağı ve global ödemeler için bir kripto para birimi üzerinde çalıştığı Facebook tarafından duyuruldu. Sosyal medya devi Facebook; Hindistan’da küçük ödemelere odaklanmak için dijital bir para birimi kullanmayı planlıyor, Bloomberg konuyla aşina olan kişileri gerekçe göstererek bildirdi.

Facebook hangi kripto para birimi üzerinde çalışıyor?

Facebook, kripto para birimi olarak “stablecoin” kullanmayı planlıyor.

Belirtilen kriptopara birimi bitcoin olmayacak. Teknoloji devi, bitcoin yerine ABD dolarına sabitlenmiş bir dijital para birimi olan “stablecoin” kullanmayı planlıyor.

Facebook, CNBC’nin yorum isteğine hemen yanıt vermedi.

Şirketin eski PayPal Başkanı David Marcus’in işe alması, Facebook’un nihayetinde finansal hizmetlere gireceği konusunda söylentilere yol açtı. Marcus, 2014 yılında mesajlaşma uygulamasını çalıştırmak için Facebook’a taşındı ve şimdi şirketin gizli blok zinciri girişimini yürütüyor.

Stablecoin nedir?

“Stablecoin”, kripto para birimini, sabit değerler tutacak kripto para birimlerini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Örneğin, Tether (USDT), 1 ABD doları karşılığında işlem yapmak isteyen blok zinciri bazlı bir varlıktır. Tether, ABD dolarına “sabitlenmiş” bir “fiyat istikrarlı şifreleme” işlemidir.

Günümüzde dolaşımda çok sayıda sabit para vardır ve geçmişte daha çok sayıda girişimde bulunulmuştur.

Kripto para teknolojisini test eden şirketler kimler?

Facebook, en azından blok zinciri, bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin altında yatan teknolojiyi keşfeden birçok teknoloji ve finansal hizmet devinden biridir.

Amazon, J.P. Morgan, Walmart ve IBM, teknolojiyi test eden diğer tanınmış şirketler arasındadır.

Reply