Fed’den Gelecek Haber, Bitcoin’i Harekete Geçirebilir

Fed Başkanı Jerome Powell’ın, perşembe günü gerçekleşmesi planlanan bu yılki Jackson Hole konferansında konuşma yapması bekleniyor. Powell’in konuşmasında; merkez bankasının enflasyonu sağlıklı bir düzeye indirmek için atması gereken adımları özetleyeceği düşünülüyor. Peki bu “enflasyonu normal seviyeye düşürme” planının Bitcoin üzerindeki etkisi ne olacak?

Koronavirüsün ekonomiye etkisinin ardından, Fed’in ABD hükümetiyle el ele yürüttüğü ‘halkı rahatlatma’ politikalarıyla doğru orantılı olarak değer kaybeden doların akıbeti, birçok başka yatırım aracını da etkiliyor. Dolar son aylarda döviz karşısında ciddi bir değer kaybı yaşadı ve bu durum yatırımcıların dolardan uzaklaşmasıyla sonuçlandı. Ardından da dolar dolaşım hızı, tarihi seviyelerde düşüş gösterdi ve bu düşüş de ABD’deki ekonomik faaliyetlerin ne kadar alçak seviyelerde olduğunu gözler önüne serdi. Çoğu uzman doların sonun başlangıcında olduğunu şimdiden ilan etti ve insanlara altın, gümüş veya Bitcoin’e yatırım yapın çağrılarında bile bulundular. Dolar için durum böylesine olumsuz seyrederken gözler, perşembe günü yapılacak olan Jackson Hole konferansına çevrildi.

Pandemi süreci sebebiyle, bu kez online olarak gerçekleştirilmesi planlanan Jackson Hole konferansında başkan Jerome Powell’in yapacağı konuşma herkes tarafından merakla bekleniyor. Fed başkanının konuşmasının başlığının “Para Politikası İncelemesi” olacağı biliniyor. Konuşmada ana hatlarıyla hem Fed açısından hem halk açısından yıllık bir incelemeye yer verilmesi ve gelecekte izlenecek politikalara değinilmesi planlanıyor. Piyasa uzmanlarınca Powell’ın konuşmasının ana çerçevesinin enflasyonu sağlıklı bir düzeye indirmek olması bekleniyor. Brown Advisory gelir sorumlusu Tom Graff, Powell’in yapacağı açıklamanın tarihi bir konuşma olmasını beklediğini söyledi. Bu seneki Jackson Hole konferansında Powell’ın, önceki başkanlardan farklı olarak, ‘enflasyonu düşürmek için bir süre yüksek tutma’ planını açıklaması bekleniyor. Fed bu planla, enflasyonu ortalama bir düzeye indirmek için enflasyonun normalden daha yüksek seyretmesine bir süre izin verecek. Bu kararı mantıklı bulanlar kadar, doların alehine yorumlayanlar da oldukça fazla.

Bitcoin Cephesinde Nasıl Yankı Bulacak?

Doların kötü gidişatı altın ve gümüş fiyatlarının yükselmesiyle sonuçlandı. Bu sırada en çok getiri kazananlardan biri de Bitcoin’di. Hem doların Fed ve ABD kaynaklı kötü performansı hem piyasanın diğer dinamiklerinin etkisiyle Bitcoin değerini 12,400 dolar seviyesine çıkarmayı başarmıştı. BTC ve doların negatif korelasyon sergileyen iki varlık olması sebebiyle de Bitcoin yatırımcılarının odak noktası perşembe günü yapılacak Jackson Hole haline geldi. Gemini CEO’su Tyler Winklevoss da sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile Fed’in enflasyon arttırma planına atıfta bulundu. Winklevoss, Jerome Powell’in önderliğindeki Fed’in, Bitcoin için en büyük ateşleyici güçlerden biri olduğunu düşünüyor. Winklevoss gibi isimler, enflasyon arttırma hamlesinin Bitcoin lehine olacağını savunuyor.

Reply