Ferguson: “İçinde Bulunduğumuz Parasal Devrimin Kazananı Bitcoin”

Dünya genelinde saygı gören bir ekonomi tarihçisi olan Niall Ferguson, pandemiyle beraber parasal bir devrim yaşadığımızdan ve Bitcoin’in açık ara en büyük kazanan olduğundan bahsetti. Ferguson, Bloomberg’de gösterilen makalesinde dolar, altın ve Bitcoin’in performansları üstünde durdu.

Tarihçi Niall Ferguson, Twitter’da Bloomberg üstünde yayınladığı makalesini paylaştı. Ferguson, şunları söyledi:

“Oldukca yönlü bir parasal devrim yaşıyoruz ve oldukca azımız bu durumu tam boyutuyla kavrayabiliyor. Bitcoin kazanıyor. Makalemdeki münakaşanın özünde Bitcoin’in yalnızca kıt bir arza haiz olması değil, hem de egemen bir para birimi olması üstünde duruyorum. “

Dan Tapiero, Ferguson’un paylaşımı üstüne şaşkınlığını gizleyemedi:

“Şaşırtıcı ve çok büyük.
‘Biden Bitcoin’i ABD finansal sistemine dahil etmeli.’
En oldukca saygı gören tarihçiler içinde bulunan Ferguson’un Bitcoin yorumu dikkatleri üstüne çekti.”

Meşhur tarihçi önceki yıllarda Bitcoin’e karşıydı

Niall Ferguson, blockchain kullanan bir kripto paranın kullanılamayacağını öne sürmüş ve Bitcoin’in aldatıcı bulunduğunu ifade etmişti. Peşinden 2017’de BTC’de görülen büyük sıçramayla beraber kripto para piyasasına ihtiyaç duyulan dikkatin verilmesi icap ettiğini belirten tarihçi, Bitcoin’in dijital altın olabileceği üstünde de durmuştu.

Salgın parasal devrimi hızlandırdı

Ferguson, içinde bulunduğumuz Kovid-19 salgınına değinerek makalesine başladı. Pandeminin parasal devrimi hızlandıran bir katalizör bulunduğunu ifade eden tarihçi; USD, altın ve Bitcoin fiyatında görülen performansa dikkat çekti. Doların küresel çapta en sevilen para birimi bulunduğunu dile getiren Ferguson, doların bu yıl fazla kıymet kaybetmediğini söylemiş oldu. Altının ise dolar bazında %15 oranında yükselmiş bulunduğunu belirten tarihçi, BTCUSD paritesinde %139 oranında bir yükseliş görüldüğünün altını çizdi.

Nobel ödüllü Roubini’nin Bitcoin’e “Shitcoin” demesini de gündeme taşıyan ve kendisinin bir röportajda BTC’nin kısmı bir kıymet deposu oluşunu kabul ettiğini aktaran tarihçi; Paul Tudor Jones, Stan Druckenmiller ve Bill Miller şeklinde adların son dönemlerde yapmış olduğu BTC yorumlarına da değindi.

“Şu anda olan şey, Bitcoin’in ödeme aracı olarak değil, bir kıymet deposu olarak benimsenmesidir.”

bitcoin-fergusonBitcoin’in pozitif ve negatif özellikleri

Ferguson, Bitcoin’in haiz olduğu kusurları şöyleki sıralıyor: Bitcoin’in ödeme aracı olarak yavaş olması, BTC blockchain ağının her 10 dakikada ortalama 3 bin işlem yapabilmesi ve işlem maliyetleri.

Pozitif yönde özellikleri içinde ise arz kıtlığı, piyasaya egemen oluşu ve banka şeklinde aracı kurumlar olmadan ödeme yapma kolaylığı bulunuyor.

Joe Biden dijital dolar yerine Bitcoin’i düşünmeli

Niall Ferguson, Bitcoin’in çeşitli suçlular tarafınca benimsenmesinin ve bazı yasa dışı faaliyetlerde kullanılmasının ortaya çıkışının ilk zamanlarında BTC’nin itibarını zedelemiş bulunduğunu belirtti. ABD’nin mevzuyla ilgili raporunda suçluların hemen hemen kripto paraları kullanmayı bırakmamış bulunduğunu hatırlatan tarihçi, gene de insanların yaptıkları parasal işlemlerde izlenmemek adına kripto paraları giderek daha çok tercih ettiğinden bahsetti.

Son olarak Joe Biden’ın Bitcoin’i finansal sisteme entegre etmesi gerektiği hakkında yorumda bulunan tarihçi, şunları söylemiş oldu:

“Joe Biden, Çin şeklinde bir dijital para yaratmaya çalışmak yerine Bitcoin’i ABD finansal sistemine entegre etmenin faydalarını kabul etmelidir. Sonuçta Bitcoin, daha merkeziyetsiz ve mahremiyete itina gösteren bir sistem olarak tasarlanmıştır.”

Reply