Grayscale: Bitcoin İçin 2016’daki Boğa Koşusu Tekrarlanabilir

Grayscale Bitcoin için hazırladığı Valuing Bitcoin raporunu yayınladı. Birkaç farklı göstergenin incelendiği göstergede Bitcoin’in yeni bir boğa koşusu için hazırlık yapıyor olabileceği belirtildi.

Grayscale tarafından hazırlanan Bitcoin raporuna göre piyasada yeni bir boğa koşusu kapıda olabilir. Araştırmacılar HODL yapan yatırımcıları, aktif adres sayısını, balina adreslerini ve madencilik gelirlerini incelediler. Yapılan bu incelemeler sonucunda Bitcoin’in 2016’yı anımsatan bir tablo çizdiği anlaşıldı.

Tablo HODL Yapanların Lehine

Bitcoin adreslerini inceleyen Grayscale; en az bir, en fazla üç yıl boyunca aktif işlem yapmamış olan adresleri HODL’cı olarak tanımladı. Buna karşılık olarak son 90 gün içerisinde işlem yapmış olan adresler Spekülatör olarak tanımlanmakta.

HODL yapan adreslerin sayısının artması yatırımcıların akümülasyon dönemine girdiği anlamına gelebilir ki bu bullish bir göstergedir. Buna karşılık olarak Spekülatörlerin sayısındaki artış bearish bir gösterge olarak yorumlanabilmektedir.

Bu tanımlamalar üstünden bir değerlendirme yapan Grayscale HODL yapan adreslerin sayısının artmaya devam ettiğini açıkladı. Buna karşılık Spekülatörlerin sayısı düştükçe düşüyor. Bu noktada Bitcoin’in güncel görünümünün 2016’yı anımsattığı sonucuna varılmakta.

bitcoin-hodl-spekulator
Bitcoin’de HODL’cı ve Spekülatör adreslerin kıyaslaması

Aktif Adres Sayısı Ne Durumda?

Günlük aktif adres sayısı hesaplanırken gün içerisinde Bitcoin ile herhangi bir işlem yapan eşsiz adreslerin sayısına bakılır. Bu gösterge Bitcoin’in anonim yapısı nedeniyle her zaman istenilen sonucu vermeyebilir. Fakat Bitcoin kullanımının ne kadar yaygınlaştığını görmek için bu gösterge baz alınabilir.

Grayscale bu veri üstünden yaptığı incelemede günlük aktif adres sayısının 2017’den beri hiç olmadığı kadar yüksek olduğunu fark etti. Bu, Bitcoin’in artık geçtiğimiz aylara kıyasla daha fazla kullanıldığı anlamına gelebilir ve bu da bullish bir göstergedir.

Balinaların Genel Durumu

Grayscale Bitcoin ile ilgili hazırladığı raporda Balina Endeksi’ne de göz attı. Bir adresin “balina adresi” olup olmadığına o adresin bakiyesine bakarak karar verilir. Eğer adresin bakiyesinde 1,000’den fazla Bitcoin (10.8 milyon dolar civarında) varsa o adres “balina” sınıfına sokulur.

Balina Endeksi baz alınacak olursa bu adreslerin sayısının hızla artmaya başladığı söylenebilir. Bu; büyük çaplı yatırımcıların da akümülasyon sürecine girdiği anlamına gelebilir. Bu akümülasyon Bitcoin fiyatının yükselmesi ile sonuçlanabilir.

bitcoin-balina-endeksi
Bitcoin balina endeksi

Madenciler Para Kazanabiliyorlar mı?

Madenciler Bitcoin üretirken donanım ve elektrik maliyetlerini karşılamak zorundadırlar. Madenciler bu masrafları genelde ürettikleri Bitcoinleri satarak karşılarlar. Bitcoin fiyatının artması; madencilerin kar payını da artırır ve sektördeki rekabet kızışmaya başlar. Buna karşılık olarak Bitcoin fiyatında yaşanan bir düşüş, rekabetin azalması ve yalnızca büyük çaplı madencilerin ayakta kalması ile sonuçlanır. Grayscale’e göre bu Bitcoin fiyatı için olumlu bir gelişme olarak yorumlanır.

Aşağıdaki grafikte yer alan yeşil çizgiler, Bitcoin madencilerinin kar payının küçüldüğü dönemleri temsil etmektedir. Bu dönemler Bitcoin yatırımcıları için bir alım fırsatı olarak yorumlanabilir. Güncel grafikte de ortaya bullish bir görünüm çıkıyor.

bitcoin-maden-gelir
Bitcoin madencilerinin kar payı

Grayscale yaptığı tüm bu değerlendirmeler sonucunda Bitcoin’in yeni bir boğa koşusu için hazır olduğu sonucuna vardı. Araştırmacılar Valuing Bitcoin raporunu şu not ile sonlandırdılar:

“Bu raporda yer alan blockchain göstergeleri Bitcoin’in boğa koşusu için hazırlanmaya başladığı 2016 yılını anımsatmaktadır. Bitcoin’in arzı kısıtlıdır, onunla ilgilenen yatırımcıların sayısı artmaktadır ve Bitcoin’in altyapısı bu talebi karşılamaya yetecek kadar güçlenmiştir.”

Reply