Grayscale CEO’su Yanıtladı: ABD Bitcoin’i Yasaklar mı?

Grayscale Investments CEO’su Barry Silbert ABD’nin Bitcoin kullanımını yasaklayıp yasaklayamayacağı sorusunu yanıtladı.

Herhangi bir otoriteye, ülkeye veya devlete bağlı olmayan Bitcoin’in tam anlamıyla merkezsiz bir para birimi olduğu düşünülüyor. Fakat birçok kripto para kullanıcısı buna rağmen ABD, Çin, Rusya gibi ülkelerin Bitcoin kullanımını yasaklaması halinde neler olabileceğini merak ediyor.

Büyük ölçüde kurumsal yatırımcılara hitap eden ve sektörün en büyük isimlerinden biri olan Grayscale Investments’ın CEO’su Barry Silbert ise bunun pek mümkün olduğunu düşünmüyor. Öyle ki o, ABD’nin artık Bitcoin’i yasaklayamayacağına inanıyor.

Vakti Geçti

Grayscale Investments’ın ve Digital Currency Group’un CEO’su olan Barry Silbert geçtiğimiz günlerde Grayscale yatırımcılarıyla bir araya geldi. Cointelegraph’ın haberine göre Silbert bu toplantı sırasında kripto paraların ABD’deki yasal durumlarından bahsetti.

Silbert’ın toplantı sırasında kripto paralarla ilgili oldukça olumlu yorumlar yaptığı söyleniyor. ABD’deki kripto para regülasyonları hakkında konuşan Silbert bunların zaman içerisinde kripto paraların lehine olacak şekilde gelişeceğini ve kripto para sektörünün büyümeye devam edeceğini söyledi. Hatta onun görüşlerine göre artık ABD’nin Bitcoin kullanımını yasaklaması söz konusu dahi değil. Kendisinin konu hakkındaki yorumları şu şekilde:

“Artık ‘Bitcoin’i yasaklarlar mı?’ diye düşünmüyoruz ve daha önce hiç bu aşamaya gelmemiştik. Başkentteki (Washington) birçok politikacı ve regülatör Bitcoin’in fişinin çekilemeyeceğinin, Bitcoin’i yasaklamaya gerek olmadığının farkında.”

Gitgide Büyüyor

ABD’deki regülatörlerin kripto para piyasasına karşı gitgide daha ılımlı bir tavır sergiliyor olmalarının sebebi kripto para sektörünün sağlıklı bir şekilde büyüyor olması olabilir. Bunu doğrudan Grayscale’in ikinci çeyrek raporuna baktığımızda görebiliyoruz. Şirket birkaç gün önce yayınladığı bu raporda ikinci çeyrek genelinde 905 milyon dolarlık kripto para sattığını söyleyerek yeni bir rekor kırdığını açıkladı. Ayrıca bu satışların yüzde 80’inden fazlasının kurumsal yatırımcılara yapılmış olması da cabası.

Bu gibi gelişmeler kripto paraların daha geniş kitleler tarafından kabul görmesini sağlıyor olabilir. Barry Silbert da bu konu hakkında bir yorum yapıp şu anda politikacılarla aralarının gayet iyi olduğunu söylüyor ve şöyle ekliyor:

“Başkentteki yöneticiler şu ana dek kripto para sektörüne hiç bu kadar iyi bir gözle bakmamışlardı. Başkenttekileri kripto paralar hakkında eğitmeye, onları bilgilendirmeye devam ediyoruz.”

Reply