Haftalık Bitcoin Analizi: Genel Bakış

Bitcoin fiyatı haftaya 33.000-35.000 dolar aralığında başladı ve 2 Şubat sabahında 33.800 dolardan işlem görüyor. Bu haftalık genel bakış yazısında; borsalardaki rezerv durumu, yatırımcıların hareketleri, stablecoin trendleri ve kurumsal yatırımcının genel yönelimi incelenecek.

Piyasadaki genel durum incelendiğinde her hafta olduğu gibi şu sonuca ulaşılıyor: Bullish göstergeler de var, bearish göstergeler de. Bunları Glassnode, Willy Woo gibi isimlerin analizlerine dayanarak sıralamak mümkün.

Borsalardaki alım gücü artıyor

Piyasadaki Stablecoin Arz Oranı düşmeye başladı. Bu oranın düşük olması, stablecoin arzının bitcoin arzına nazaran fazla olduğuna işaret ediyor. Bu, kripto para yatırımcılarının alım gücünün arttığını gösteriyor.

Arz artarken bir yandan borsalara gönderilen stablecoin miktarının çoğaldığı görülüyor. Glassnode verilerine göre borsalardaki toplam USDC arzı, ocak ayı boyunca 431 milyon dolardan 915 milyon dolarlık değere ulaşıp %112 oranında büyüdü.

Aynı dönemde, borsalarda tutulan bitcoin miktarı 2.4 milyonun altına inip son iki buçuk yılın en düşük miktarına düştü.

Kurumsal yatırımcı bitcoin almayı sürdürüyor

2021’in başından beri 26.000 bitcoin üretildi. Grayscale aynı zaman aralığında, 40.000’den fazla bitcoin aldı. Likit bitcoin arzını ölçen Glassnode, ocak ayının sonunda tarihi bir düşüş tespit etti. Buna ek olarak, Guggenheim’ın 31 Ocak 2021 itibarıyla 500 milyon dolarlık işlem yapma hakkı bulunuyor.

glassnode-bitcoin-likit-arz

Satış baskısı azalıyor, yeni adresler çoğalıyor

Ocak ayı boyunca 22.3 milyon eşsiz bitcoin adresi oluşturuldu. Daha önce bir ay içerisinde hiç bu kadar fazla adres oluşturulmamıştı. Bu süreçte, borsalardaki rüzgar yön değiştirmeye başladı.

Spent Output Profit Ratio’yu (SOPR) inceleyen Willy Woo, satış baskısının azalmaya başladığını açıkladı. Bu metrik; satış yapan bitcoin yatırımcılarının genel hatlarıyla kazançta mı yoksa zararda mı olduğunu ölçüyor. Ortaya çıkan sayının 1’e yakın olması, kâr satışının bittiği şeklinde yorumlanıyor.

Ağdaki hareketlilik azalmaya başladı

Her birinin tek bir kaynağa bağlı olduğu düşünülen adres dizinleri, eskiden olduğu kadar aktif değil. İşlemin ya ‘göndereni’ ya ‘teslim alanı’ olarak rol oynayan bu dizinlerin sayısı, ocak ayının başında 425 binin üstüne çıktı. Güncel veriler bu sayının 375 binin altına düştüğünü gösteriyor. Glassnode bunu kısmen bearish bir gelişme olarak yorumlarken; bunun büyük bir trendi tetiklemeyeceği kanısında.

Reply