İngiltere Bitcoin ve Kripto Para Türevlerini Yasakladı

Financial Conduct Authority (FCA) Bitcoin gibi kripto para birimlerine dayanan türevler için İngiltere piyasasını kapsayan bir yasak getirdi. Ülkedeki finans kurumları gelecek yıl yürürlüğe girecek bu yasak doğrultusunda artık bireysel yatırımcılara türev ürünü sunamayacak.

İngiltere piyasalarını denetleyen ve Birleşik Krallık’ın Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) olan Financial Conduct Authority (FCA) Bitcoin, Ether, Ripple gibi kripto para birimlerine dayanan türevlerin ne gibi riskler barındırdığını açıklayan bir duyuru yayınladı. Duyuruda finans kurumlarının bireysel yatırımcılara kripto para türevi satmasının yasaklandığı açıklandı.

Kripto paralar şu riskleri barındırıyor

FCA kripto para birimleri ile ilgili aldığı kararda bunların bireysel yatırımcılara ne gibi zararlar verebileceğini paylaştı. Kripto paralara yönelik bu yasaklama kararını neden aldığını açıklayan FCA bunları şöyle sıraladı:

  • Türev dayanaklarının belli bir temele dayanmaması,
  • İkincil piyasalarda yaşanabilen manipülatif işlemler ve mali suçlar,
  • Kripto para fiyatlarındaki yüksek volatilite,
  • Bireysel yatırımcının kripto paralara dair yeteri kadar bilgisinin olmaması,
  • Bireysel yatırımcının yönelebileceği, regüle edilmiş bir ürünün olmaması

FCA tüm bu nedenler sebebiyle her türlü kripto para opsiyon, vadeli işlem sözleşmesinin bireysel yatırımcıya satılmasını yasakladı. FCA bireysel yatırımcıların bu karar sayesinde 53 milyon sterlin tasarruf edeceğini öngörüyor. Yasağın 6 Ocak 2021’de yürürlüğe girmesi bekleniyor.

FCA kararı ne anlama geliyor?

İngiliz regülatör kripto para türevlerini yasaklayabileceğini ilk olarak 2019’da açıkladı. Fakat o dönemde yalnızca kurgulama aşamasında olan bu yasak kararı şimdi kesinleşti.

Bu yasak; profesyonel yatırımcı sınıfına girmeyen yatırımcıların İngiltere piyasasında Bitcoin, Ether, XRP gibi kripto para birimlerine dayanan türev ürünleri ile işlem yapamayacağı anlamına geliyor. Yasak kripto para sektörünün popüler ürünleri olan vadeli işlem, opsiyon ve fark sözleşmelerini kapsıyor. Kripto para piyasası FCA tarafından regüle edilmediği için u yasak sıradan kripto para ticaretini kapsamıyor. Yatırımcılar bu ürünlerle normalden daha fazla risk alıp yüksek oranlarda kar elde edebildiği gibi zarar da edebiliyorlar.

Reply