İşte Bitcoin Piyasasının En Hareketli Olduğu Saatler

Bitcoin piyasasının en hareketli olduğu, yatırımcıların en aktif şekilde işlem yaptıkları saatler belli oldu.

Bitcoin her ne kadar geleneksel finans varlıklarından birçok açıdan farklı olsa da kripto para piyasası ile hisse piyasaları arasında hala güçlü bir bağlantı var. Bu bağlantıyı kripto para piyasasının en hareketli olduğu, başka bir deyişle ticaret hacminin en yüksek olduğu zaman aralıklarına baktığımızda görebiliyoruz.

New York ile Başlıyor

Gerek sosyal medyada paylaşılan gerekse borsalardan toplanan veriler, New York’taki hisse piyasası ile kripto para piyasası arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Kripto para piyasasında volatilitenin en yüksek olduğu zaman aralıklarına baktığımızda bunların genelde New York’taki işlem saatleriyle benzerlik gösterdiğini görüyoruz.

Bu benzerlik kendisini Skew tarafından hazırlanan ısı haritasında açık bir şekilde gösteriyor. Bu ısı haritasında Coinbase’in ve Binance’in ticaret hacimlerinin hangi saatte ve günde nasıl değiştiğini görmek mümkün. Bu haritaya göre Coinbase’in gün içerisindeki ticaret hacmi özellikle 15:00-16:00 UTC aralığında artıyor. Buna benzer bir durum Binance için de geçerli çünkü Binance’in en aktif olduğu zaman aralığı da 16:00-17:00 UTC olarak gözüküyor. Her iki zaman aralığında da New York’taki borsa açılmış oluyor.

Coinbase ve Binance’teki saatlik ve günlük hacim değişimi, Skew

New York’un Önderliğinde

Bu veriler doğrultusunda kripto para piyasası ile geleneksel piyasalar arasında bir bağlantı olduğu söylenebilir çünkü Bitcoin’in ticaret hacmi tam da hisse piyasalarındaki işlemler açıldığı zaman artmaya başlıyor. Fakat bu noktada New York piyasasının Avrupa ve Asya piyasalarını geride bıraktığını söylemek gerek.

Sosyal medyada paylaşılan verilere göre Bitcoin piyasasının en hareketli olduğu saatler, New York borsasının açıldığı saatlere denk düşüyor. Hsaka’nın paylaştığı grafik bize Asya ve Avrupa piyasalarının Bitcoin’in volatiltesini pek etkilemediğini gösteriyor.

Reply