JPMorgan Açıkladı: Bitcoin’i Öldürmeyen Şey Güçlendirdi

JPMorgan Chase analistleri Bitcoin’in mart ayında yaşadığı düşüşle ilgili yeni bir rapor hazırladılar.

Bitcoin fiyatı 12 Mart tarihinde 7 bin dolardan 4 bin dolara kadar düşerek şu ana kadarki en sert düşüşlerinden birini yaşadı. JPMorgan’ın iki uzman ismi, Joshua Younger ve Nikolaos Panigirtzoglou, bunun Bitcoin’in yaşadığı en sert düşüş olduğu görüşündeler. Fakat önemli olan şey Bitcoin’in 7 bin dolardan 4 bin dolara düşmesi değil, bu düşüşten sonra bile ayakta kalmayı başarmış olması.

Bitcoin Güçlendi

Younger ve Panigirtzoglou önderliğindeki bir grup uzman, kısa süre önce “Kripto Paraların İlk Stres Testi: Bitcoin Dijital Altın mı, Aptal Altını mı Yoksa İkisinin Karışımı mı?” başlıklı bir rapor yayınladı. Uzmanlar bu raporda Bitcoin’in 12 Mart tarihinde yaşadığı düşüşü değerlendirdiler ve bunu Bitcoin’in ilk stres testi olarak yorumladılar. BNN Bloomberg’ün aktardığı bilgilere göre JPMorgan analistleri 12 Mart tarihinde yaşanan bu düşüşün Bitcoin’i güçlendirdiğine inanıyorlar.

JPMorgan analistlerine göre Bitcoin fiyatı 12 Mart tarihinde yaşanan düşüş sırasında bile içsel değerinin çok altına inmedi. Uzmanlar burada Bitcoin’in içsel değerini hesaplarken madencilerin Bitcoin kazma maliyetlerini baz aldılar. Bitcoin içsel değerinin çok altına düşmemekle birlikte kısa süre içerisinde toparlandı ve yeniden 7 bin dolara doğru ilerlemeye başladı. Uzmanlara göre piyasada yaşanan bu hareketlilik, Bitcoin’in zannedildiği kadar zayıf bir varlık olmadığını gösteriyor.

Bu arada kripto para piyasasında düşüş yaşanırken S&P500 Endeksi’nin de çakılmakta olduğunu hatırlatan JPMorgan analistleri, kripto para piyasasının belli başlı açılardan hisse piyasalarından bile daha sağlam olabileceğini söylüyorlar. Çünkü kripto para piyasası, hisse piyasalarına kıyasla çok daha hızlı bir şekilde toparlanabiliyor.

BNN Bloomberg’ün aktardığı bilgilere göre JPMorgan analistleri tüm bunların kripto para piyasasının lehine olduğunu düşünüyorlar. Başka bir deyişle, uzmanlar Bitcoin’i öldürmeyen şeyin onu güçlendirdiğini öne sürüyorlar.

Reply