JPMorgan Bitcoin Fiyatını Düşürebilecek Şeyi Açıkladı

JPMorgan Chase analistleri Bitcoin (BTC) fiyatı ile ilgili yaptıkları yeni bir analizde yatırımcıları piyasada görülebilecek ani bir düşüşe karşı uyardılar. Bitcoin fiyatının bu hafta içinde sergilediği yükselişi takdir eden analistler, düşüş tehlikesinin hala tam anlamıyla atlatılmadığını açıkladılar. Meydana getirilen açıklamalarda bu düşüşün Grayscale kaynaklı olabileceği açıklandı.

Bitcoin fiyatı (BTC) geçen hafta 16.500 dolara kadar düşse de ilerleyen günlerde kendini toparlamayı başardı. Cumartesi günü 17.700 dolar üzerine çıkan Bitcoin fiyatı ilerleyen saatlerde 18.000 doları da aştı. Bu sabah spot borsalardaki BTC fiyatı büyük seviyede 18.500-19.000 dolar aralığında seyretmekte. Peki JPMorgan analistleri Bitcoin için ne diyorlar?

Bitcoin’in düşüşüne neden olan şey neydi?

JPMorgan analistleri Nikolaos Panigirtzoglou önderliğinde bir araya gelmiş olarak Bitcoin fiyatı için yeni bir rapor hazırladılar. 27 Kasım tarihindeki bu raporda BTC fiyatının hafta içinde niçin düştüğüne, bu düşüş sonrası gelen toparlanmanın etkilerine ve Bitcoin’i tekrardan düşüşe geçirebilecek şeylere değinildi.

BNN Bloomberg’ün haberine nazaran hafta içindeki düşüş çoğunlukla emtia ticareti icra eden yatırım danışmanlarınca tetiklenmiş olabilir. JPMorgan analistlerine nazaran yatırım fonlarının piyasadaki uzun pozisyonların zayıflamasına; bunun sonucunda Bitcoin fiyatının düşmesine yol açmış olması mümkün.

Analistler geçen hafta yaşanmış olan düşüşün sıhhatli olabileceğini düşünüyorlar. Meydana getirilen değerlendirmelere nazaran bu düşüş piyasadaki spekülasyonun bir nebze durulmasını elde etmiş olabilir. Fakat bu, Bitcoin’in önünün açıldığı anlamına gelmiyor.

Düşüş tehlikesi geçmiş değil: Grayscale’e dikkat

JPMorgan analizine nazaran kripto para yatırımcıları ilerleyen hafta ve günlerde bilhassa Grayscale fonuna dikkat etmeliler. Son haftalarda hızla büyüyen ve artık neredeyse 11 milyar dolarlık kripto parayı yöneten Grayscale; kurumsal yatırımcıların piyasaya girmesine aracılık ediyor. 233 milyar dolarlık yatırım fonu Guggenheim’ın da Grayscale aracılığıyla Bitcoin almak istediği biliniyor.

JPMorgan analistlerine nazaran Bitcoin fiyatının yükselip yükselmeyeceğini belirleyecek en tehlikeli sonuç etmenlerden biri Grayscale olacak. Piyasadaki kurumsal yatırımcı sayısının önemini vurgulayan JPMorgan analistleri BTC ile ilgili şu notu paylaştılar:

Aile ofisleri benzer biçimde kurumsal yatırımcıların Bitcoin’i dijital altın olarak görmeye başladıkları, artık uzun solukta altına değil Bitcoin’e yatırım yapmak istedikleri düşünülüyor. Grayscale’in Bitcoin fonuna giren para ilerleyen haftalarda azalırsa; bu düşünceden kuşku duyulmaya adım atar.”

Reply