Kripto Paralarla Altı Ayda 1.4 Milyar Dolarlık ‘Riskli’ İşlem Yapıldı

PeckShield tarafından yapılan araştırmalara göre kripto para borsalarına gönderilen paraların ciddi bir kısmı yasa dışı işlemlerden geliyor.

Çin’deki araştırma şirketlerinden PeckShield; Huobi, Binance, OKEx, ZB, Gate.io, BitMEX, Bithumb ve Coinbase gibi kripto para borsalarıyla ilgili yeni bir rapor yayınladı. Şirket bu raporunda söz konusu borsalara gönderilen paraların kaynağını ve bu paraların kara para olup olmadığını anlamaya çalıştı.

PeckShield yaptığı bu araştırmalar sonucunda oldukça ilginç verilere ulaştı. Çünkü yapılan araştırmalar bu borsalara Ocak-Haziran 2020 tarihleri arasında gönderilen paraların 1.4 milyar dolarlık kısmının kara para olduğunu gösteriyor.

Yüksek Risk Grubu

PeckShield bu sonuçları elde etmek için toplamda 100 milyondan fazla blockchain adresini incelemeye aldı ve bu süreç toplamda bir yıl sürdü. Bu sürecin sonunda kripto para dünyasının önde gelen borsalarına gönderilen paraların kayda değer bir kısmının aslında dark weble, saadet zincirleriyle, illegal bahis siteleriyle bağlantılı olduğu ortaya çıktı. Şirket bu işlemleri “yüksek risk grubuna” dahil işlemler olarak sınıflandırıyor.

İncelemeye aldığı adreslerdeki Bitcoin, Ether, Tether (USDT) işlemlerini takip eden şirket, yazının başında ismini verdiğimiz borsalara toplamda 1.4 milyar dolarlık kara para gönderildiği sonucuna vardı. Ayrıca şirket hangi borsaya daha çok kara para gönderildiğini görebilmek için de özel bir çalışma yaptı ve bu noktada özellikle Binance, Huobi ve OKEx gibi isimlerin ön plana çıktığını fark etti.

En çok hangi borsada “riskli” sayılabilecek türden işlem yapılıyor?

Reply